light box
امتیاز 3.60 خدمات اکوسیستم یا کمک‌ها و موهبت‌های طبیعت؟">

عنوان فارسی مقاله:خدمات اکوسیستم یا کمک‌ها و موهبت‌های طبیعت؟ دلایل مربوط به تفاسیر متفاوت در آمریکای لاتین

چکیده

 افراد، به شیوه‌های متعدد به طبیعت وابسته است و نگرانی‌های روز افزونی در خصوص این وجود دارد که چگونه بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی در حال حاضر موجب به خطر انداختن بهزیستی انسان می‌شود. در این زمینه، بحث‌ها و مباحثات زیادی در خصوص سودمندی اصطلاحات، خدمات اکوسیستم (ES) و موهبت‌های طبیعت برای انسان (NCP) در حل این مسئله وجود دارد، ولی تا کنون تحقیقی برای بررسی دلایل این موضوع انجام نشده است(اکوسیستم یا کمک‌ها و موهبت‌های طبیعت). بنابراین، ما یک مطالعه‌ی مبتنی بر داده را برای کشف دلایل بالقوه برای استفاده و ادراک از تفاوت بین خدمات اکوسیستم (ES) و موهبت‌های طبیعت برای انسان (NCP) انجام دادیم. بر اساس پرسش نامه‌ای در میان ۱۵۰ شرکت کننده در کنفرانس ESP آمریکای لاتین و حوزه‌ی دریای کاراییب در ۲۰۱۸، ما اثبات می‌کنیم که انتخاب برای استفاده از یک یا هر دو اصطلاح فوق، مربوط به ادراک از تفاوت بین آن‌ها و نیز ویژگی‌ها و صفات تخصصی است. ما دریافتیم که محققانی که از روش‌های کمی استفاده می‌کنند غالباً تمایل به استفاده از ES دارند، در حالی که محققانی که از روش‌های کیفی بهره می‌برند، از اصطلاح NCP استفاده می‌کنند. علی رغم ترجیح غالب برای استفاده از یکی از این دو اصطلاح، درصد قابل توجهی از محققان از هر دو استفاده کرده‌اند. نتایج ما نشان می‌دهد که به جای تاکید بر تضادهای ادراک شده بین ES و NCP، آن‌ها را می‌توان به طور مکمل استفاده کرد و آن‌ها پتانسیل رسیدن به مخاطبان متعدد را دارند(اکوسیستم یا کمک‌ها و موهبت‌های طبیعت).

Title: Ecosystem services or nature’s contributions? Reasons behind different interpretations in Latin America

 

Abstract

People depend on nature in multiple ways and there is increasing concern about how the current unsustainable use of natural resources will compromise human well-being. In this context, there is a debate about the usefulness of the terms ecosystem services (ES) and nature’s contributions to people (NCP) in addressing this problem, but so far no research has been dedicated to investigating the reasons behind this. We, therefore, performed a data-based study to explore the potential explanations for the use and perceptions of the differences between the ES and NCP terms. Based on a questionnaire among 150 participants in the ESP Latin America and the Caribbean conference in 2018, we demonstrate that the choice for using one or both terms is related to the perception of the differences between them and to specific professional traits. We detected that researchers that use quantitative methods are predominantly inclined to use ES while researchers using qualitative methods use the NCP-term. Despite the predominant preference for one of the two terms, a considerable percentage of researchers used both. Our results suggest that rather than emphasizing perceived conflicts between ES and NCP terms, they can be used in a complementary way and have the potential to reach multiple audiences.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
قیمت‌های مسکن و ریسک اعتبار: شواهدی از ایالات متحده
خـریـد محـصـول
نقش یادگیری مشارکتی در بهبود مهارت‌های ارتباطات کلامی دانشجویان یادگیرنده EFL
خـریـد محـصـول
شکستن مقاومت میزبان توسط نیای تکاملی مستقل ویروس رگبرگ زرد نکروتیک چغندر قند
خـریـد محـصـول
واکنش پروسکایت ها به عنوان مبدل‌های خودرو
خـریـد محـصـول
ویژگی‌های انتقال منفذی و انتشار مؤثر مونولیت سرامیکی برای مبدل کاتالیزوری خودرو
خـریـد محـصـول
مبدل ترافیکی و کاتالیستی- آلایندگی اتمسفری مربوطه در منطقه شهری ریو دوژانیرو
خـریـد محـصـول
مکانیسم بازیابی فلزات گروه پلاتینوم از مبدل‌های کاتالیستی در سیستم‌های استفاده شده در اگزوز
خـریـد محـصـول
مطالعه تفضیلی اکسایش کاتالییستی HCHO و co در کاتالیزور Mn0.75Co2.25O4
خـریـد محـصـول
رفتار سه سویه فازهای ترکیبی و جداگانه پلاتینوم، پالادیوم و رادیوم در ترکیب گازی کامل
خـریـد محـصـول
مطالعه در مقیاس بنچ گاز مصنوعی یک مبدل کاتالیزوری ۴ راهی: اکسایش کاتالیزوری
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

برو بالا