light box
امتیاز 2.58 بهینه‌سازی ازدحام ماهی تن: الگوریتم فراابتکاری مبتنی بر ازدحام جدید برای بهینه‌سازی سراسری">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 39
تعداد کلمات : 11300
مجله : Computational Intelligence and Neuroscience
انتشار : 2021
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:بهینه‌سازی ازدحام ماهی تن: الگوریتم فراابتکاری مبتنی بر ازدحام جدید برای بهینه‌سازی سراسری

 چکیده

  در این مقاله، یک الگوریتم فراابتکاری مبتنی بر ازدحام جدید پیشنهاد شده است که بهینه سازی ازدحام ماهی تن (TSO) نامیده می شود. الهام بخش اصلی برای TSO بر اساس رفتار غذایابی مشارکتی ازدحام ماهی تن است. این کار برای توسعه یک الگوریتم فراابتکاری موثر، از دو رفتار غذایابی ماهی تن، از جمله جستجوی مارپیچی و جستجوی سهموی، تقلید می کند. عملکرد TSO با مقایسه با سایر فراابتکاری ها بر روی مجموعه ای از توابع معیار و چندین مسئله مهندسی واقعی ارزیابی می شود. تجزیه و تحلیل حساسیت، مقیاس پذیری، اعتبار و همگرایی مورد استفاده قرار گرفت و با آزمون جمع رتبه ای ویلکاکسون و آزمون فریدمن ترکیب شد. نتایج شبیه سازی نشان می دهد که TSO در مقایسه با سایر الگوریتم های مقایسه ای بهتر عمل می کند(بهینه‌سازی ازدحام ماهی تن).

Title: Tuna Swarm Optimization: A Novel Swarm-Based Metaheuristic Algorithm for Global Optimization

Abstract

 In this paper, a novel swarm-based metaheuristic algorithm is proposed, which is called tuna swarm optimization (TSO). .e main inspiration for TSO is based on the cooperative foraging behavior of tuna swarm. .e work mimics two foraging behaviors of tuna swarm, including spiral foraging and parabolic foraging, for developing an effective metaheuristic algorithm. .e performance of TSO is evaluated by comparison with other metaheuristics on a set of benchmark functions and several real engineering problems. Sensitivity, scalability, robustness, and convergence analyses were used and combined with the Wilcoxon rank-sum test and Friedman test. .e simulation results show that TSO performs better compared to other comparative algorithms.

   دیدگاهها بسته است.

   محصولات مشابه
   کمبود(نقص) توجه و علائم ADHD در بزرگسالان مبتلا به بیماری فابری – یک مطالعه آزمایشی
   خـریـد محـصـول
   مرزهای جدید در مدیریت سرطان رکتوم اولیه و پیشرفته
   خـریـد محـصـول
   ریسک میوکاردیت و پریکاردیت در بزرگسالان جوان به دنبال واکسیناسیون mRNA COVID-19
   خـریـد محـصـول
   بروز میوکاردیت و پریکاردیت در بیماران واکسینه نشده پس از کووید-۱۹
   خـریـد محـصـول
   الگوریتم ازدحام آفتاب پرست کارآمد برای مسئله توزیع بار اقتصادی
   خـریـد محـصـول
   فرآیند بازآفرینی شهری: مورد یک مجتمع مسکونی در حومه رم، ایتالیا
   خـریـد محـصـول
   رابطه پویا بین شاخص سهام و قیمت دارایی: تجزیه و تحلیل بلندمدت
   خـریـد محـصـول
   تشخیص بیماری پوسیدگی طوقه در گندم در شرایط محیطی کنترل شده
   خـریـد محـصـول
   بکارگیری بهینه سازی برای حمایت از مدیریت تطبیقی آب رودخانه ها
   خـریـد محـصـول
   ارزیابی تأثیر آموزش زیست محیطی بر رفتار سازگار با محیط زیست
   خـریـد محـصـول
   ثبت اختراع یا انتشار مقاله

   در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

   ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

   در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

   از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

    
   برو بالا