light box
امتیاز 2.58 الگوریتم های الهام گرفته شده زیستی و کاربردهای آن برای بهینه سازی در خوشه بندی فازی">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 29
تعداد کلمات : 7700
مجله : algorithms
انتشار : 2021
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:الگوریتم های الهام گرفته شده زیستی و کاربردهای آن برای بهینه سازی در خوشه بندی فازی

 چکیده

  در سال‌های اخیر، الگوریتم‌های فراابتکاری جدیدی با الهام از پدیده‌های بیولوژیکی و طبیعی به عنوان مرجع توسعه یافته‌اند. این رویکرد الهام گرفته از طبیعت برای توسعه الگوریتم به طور گسترده توسط بسیاری از محققان در حل مسائل بهینه سازی استفاده شده است. این الگوریتم ها با الگوریتم های سنتی مقایسه شده اند و نشان داده اند که در بسیاری از مسائل پیچیده برتری دارند. این مقاله تلاش می‌کند تا الگوریتم‌های مبتنی بر طبیعت را که در بهینه‌سازی خوشه‌بندی فازی در کاربردهای دنیای واقعی استفاده می‌شوند، توصیف کند. روش‌های بهینه‌سازی، بیشترین استنادها، الگوریتم‌های الهام‌گرفته از طبیعت که در سال‌های اخیر منتشر شده‌اند، نویسندگان، شبکه‌ها و روابط آثار و غیره را به اختصار شرح می‌دهیم. ما معتقدیم این مقاله می‌تواند مبنایی برای تجزیه و تحلیل  زمینه طبیعت و بهینه‌سازی خوشه‌بندی فازی با الهام گرفته از محیط زیست باشد(بهینه سازی در خوشه بندی فازی).

Title: Bio-Inspired Algorithms and Its Applications for Optimization in Fuzzy Clustering

Abstract

 In recent years, new metaheuristic algorithms have been developed taking as reference the inspiration on biological and natural phenomena. This nature-inspired approach for algorithm development has been widely used by many researchers in solving optimization problems. These algorithms have been compared with the traditional ones and have demonstrated to be superior in many complex problems. This paper attempts to describe the algorithms based on nature, which are used in optimizing fuzzy clustering in real-world applications. We briefly describe the optimization methods, the most cited ones, nature-inspired algorithms that have been published in recent years, authors, networks and relationship of the works, etc. We believe the paper can serve as a basis for analysis of the new area of nature and bio-inspired optimization of fuzzy clustering.

   دیدگاهها بسته است.

   محصولات مشابه
   کمبود(نقص) توجه و علائم ADHD در بزرگسالان مبتلا به بیماری فابری – یک مطالعه آزمایشی
   خـریـد محـصـول
   مرزهای جدید در مدیریت سرطان رکتوم اولیه و پیشرفته
   خـریـد محـصـول
   ریسک میوکاردیت و پریکاردیت در بزرگسالان جوان به دنبال واکسیناسیون mRNA COVID-19
   خـریـد محـصـول
   بروز میوکاردیت و پریکاردیت در بیماران واکسینه نشده پس از کووید-۱۹
   خـریـد محـصـول
   الگوریتم ازدحام آفتاب پرست کارآمد برای مسئله توزیع بار اقتصادی
   خـریـد محـصـول
   فرآیند بازآفرینی شهری: مورد یک مجتمع مسکونی در حومه رم، ایتالیا
   خـریـد محـصـول
   رابطه پویا بین شاخص سهام و قیمت دارایی: تجزیه و تحلیل بلندمدت
   خـریـد محـصـول
   تشخیص بیماری پوسیدگی طوقه در گندم در شرایط محیطی کنترل شده
   خـریـد محـصـول
   بکارگیری بهینه سازی برای حمایت از مدیریت تطبیقی آب رودخانه ها
   خـریـد محـصـول
   ارزیابی تأثیر آموزش زیست محیطی بر رفتار سازگار با محیط زیست
   خـریـد محـصـول
   ثبت اختراع یا انتشار مقاله

   در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

   ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

   در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

   از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

    
   برو بالا