light box
امتیاز 2.58 یک روش الهام گرفته از طبیعت برای بهینه سازی ریاضی">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 38
تعداد کلمات : 10500
مجله : mathematics
انتشار : 2021
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:یک روش الهام گرفته از طبیعت برای بهینه سازی ریاضی با الهام از عنکبوت جهنده Arachnida Salticidade

 چکیده

 این مقاله یک فراابتکاری جدید به نام الگوریتم بهینه‌سازی عنکبوت جهنده (JSOA) را پیشنهاد می‌کند که از عادات شکار Arachnida Salticidae الهام گرفته شده است. الگوریتم پیشنهادی از رفتار عنکبوت‌ها در طبیعت تقلید می‌کند و استراتژی‌های شکار آن را به صورت ریاضی مدل‌سازی می‌کند: جستجو، آزار و شکنجه، و مهارت‌های پریدن برای بدست آوردن طعمه. این استراتژی‌ها تعادل خوبی بین بهره برداری و اکتشاف در فضای جستجوی راه حل فراهم می‌کند و مشکلات بهینه سازی سراسری را حل می‌کند. JSOA با ۲۰ مسئله ریاضی شناخته شده بررسی است. مطالعات بیشتر شامل تنظیم یک کنترل‌کننده متناسب-انتگرال-مشتق (PID)، مسئله حذف هارمونیک انتخابی، و چند مسئله بهینه‌سازی عددی مقید با هدف در دنیای واقعی است که از CEC 2020 گرفته شده‌اند. علاوه بر این، عملکرد JSOA در برابر چندین الگوریتم شناخته شده الهام گرفته از طبیعت بررسی شده است. نتایج آماری نشان می‌دهد که الگوریتم پیشنهادی از الگوریتم‌های اخیر بهتر عمل می‌کند و قادر به حل مسائل چالش برانگیز دنیای واقعی با فضای جستجوی ناشناخته است( بهینه سازی ریاضی).

Title: A Bio-Inspired Method for Mathematical Optimization Inspired by Arachnida Salticidade

Abstract

 This paper proposes a new meta-heuristic called Jumping Spider Optimization Algorithm (JSOA), inspired by Arachnida Salticidae hunting habits.The proposed algorithm mimics the behavior of spiders in nature and mathematically models its hunting strategies: search, persecution, and jumping skills to get the prey. These strategies provide a fine balance between exploitation and exploration over the solution search space and solve global optimization problems. JSOA is tested with 20 well-known testbench mathematical problems taken from the literature. Further studies include the tuning of a Proportional-Integral-Derivative (PID) controller, the Selective harmonic elimination problem, and a few real-world single objective bound-constrained numerical optimization problems taken from CEC 2020. Additionally, the JSOA’s performance is tested against several wellknown bio-inspired algorithms taken from the literature. The statistical results show that the proposed algorithm outperforms recent literature algorithms and is capable to solve challenging real-world problems with unknown search space.

   دیدگاهها بسته است.

   محصولات مشابه
   کمبود(نقص) توجه و علائم ADHD در بزرگسالان مبتلا به بیماری فابری – یک مطالعه آزمایشی
   خـریـد محـصـول
   مرزهای جدید در مدیریت سرطان رکتوم اولیه و پیشرفته
   خـریـد محـصـول
   ریسک میوکاردیت و پریکاردیت در بزرگسالان جوان به دنبال واکسیناسیون mRNA COVID-19
   خـریـد محـصـول
   بروز میوکاردیت و پریکاردیت در بیماران واکسینه نشده پس از کووید-۱۹
   خـریـد محـصـول
   الگوریتم ازدحام آفتاب پرست کارآمد برای مسئله توزیع بار اقتصادی
   خـریـد محـصـول
   فرآیند بازآفرینی شهری: مورد یک مجتمع مسکونی در حومه رم، ایتالیا
   خـریـد محـصـول
   رابطه پویا بین شاخص سهام و قیمت دارایی: تجزیه و تحلیل بلندمدت
   خـریـد محـصـول
   تشخیص بیماری پوسیدگی طوقه در گندم در شرایط محیطی کنترل شده
   خـریـد محـصـول
   بکارگیری بهینه سازی برای حمایت از مدیریت تطبیقی آب رودخانه ها
   خـریـد محـصـول
   ارزیابی تأثیر آموزش زیست محیطی بر رفتار سازگار با محیط زیست
   خـریـد محـصـول
   ثبت اختراع یا انتشار مقاله

   در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

   ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

   در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

   از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

    
   برو بالا