light box
امتیاز 2.65 رویکرد اجتماعی برای تحقیقات رفتار اطلاعات بین فردی در فضای دانشگاهی">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 9
تعداد کلمات : 2000
مجله : iConference
انتشار : 2015
ترجمه ی متون جدول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
فونت ترجمه : ب نازنین 12
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ، ، ، ، ،

 عنوان فارسی مقاله:رویکرد اجتماعی برای تحقیقات رفتار اطلاعات بین فردی در  فضای دانشگاهی

 چکیده

رویکردهای شناختی و اجتماعی اغلب برای مطالعه رفتار اطلاعات انسانی مورد استفاده قرار گرفته است. این رویکرد شناختی بر ” درک شیوه نگرش هر فرد و رفتار او در پاسخ به نیازهای اطلاعاتی”(پتیگرو، فیدل و براس ۲۰۰۱، صفحه ۴۷) تاکید دارد و رویکرد اجتماعی، اثرات عوامل اجتماعی را بر روی رفتار اطلاعاتی برجسته می‌کند (جاگر و بارنت ۲۰۱۰). در شرایط و فضای آکادمیک، رفتار اطلاعاتی اغلب شامل هر دو رفتارهای اطلاعاتی مرتبط با زندگی روز مره و رفتارهای اطلاعاتی مرتبط با کار، می‌باشد (گیون ۲۰۰۲)، با این حال بسیاری از محققانی که بررسی فعالیت‌های اطلاعاتی پژوهشگران، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد پرداخته‌اند، تنها بر ابعاد مرتبط با کار چارچوب‌های رفتار جست و جوی اطلاعات که از رویکرد شناختی مشتق شده‌اند متمرکز بوده و تمایل دارند تا به رفتار هدفمند افراد در یافتن اطلاعات در راستای ارضای نیازهای اطلاعاتی دانشگاهی و آکادمیکی آن‌ها، رسیدگی کنند. نقطه ضعف رویکرد شناختی، کمبود توجیهات و دلایل کافی در مورد منابع بین فردی بوده و اغلب افراد را تنها به عنوان واسطه‌هایی در نظر می‌گیرد که نقش آن‌ها محدود به خدمات ارجاعی است (بارت ۲۰۰۵، کاتالانو ۲۰۱۳، جرج و همکاران ۲۰۰۶). این مقاله در مورد نقاط قوت نسبی استفاده از رویکرد اجتماعی در مقایسه با رویکرد شناختی به منظور بررسی رفتار اطلاعات بین فردی در فضای دانشگاهی، بحث می‌کند(تحقیقات رفتار اطلاعات بین فردی).

TITLE: Social Approach for Interpersonal Information Behavior Research in Academic Contexts

 

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

  محصولات مشابه
  تأثیر مسئولیت اجتماعی شرکت بر وفاداری مشتری: نقش میانجی اعتبار شرکت
  خـریـد محـصـول
  تأثیر شیوه های سیستم مدیریت کیفیت بر عملکرد دانشگاه های خصوصی در کنیا
  خـریـد محـصـول
  ایمنی و ایمنی زایی(ایمنوژنیسیته) یک واکسن ویروسی کروناویروس
  خـریـد محـصـول
  سازگاری با پزشکی از راه دور در دوران COVID-19
  خـریـد محـصـول
  اتکای CJEU به حقوق بین الملل در تفسیر توافق نامه های اقتصادی
  خـریـد محـصـول
  شوک سپتیک در کودکان: تشخیص سریع و احیای اولیه (ساعت اول)
  خـریـد محـصـول
  رضایت(یاد گیرندگان) فراگیران از عملکرد وب سایت
  خـریـد محـصـول
  زمین(خشکی) و دریا: حل و فصل مناقشات مربوط به خشکی(زمین) تحت کنوانسیون حقوق
  خـریـد محـصـول
  تأثیر تحریم های اقتصادی بر سرمایه گذاری خصوصی در ایران
  خـریـد محـصـول
  نقش شوراهای مشورتی منطقه ای در سیاست مشترک شیلات اروپا
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

   
  برو بالا