light box
امتیاز 3.60 روش‌های تهیه نقشه‌های تناسب اراضی (شایستگی): یک ارزیابی تفصیلی">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 35
تعداد کلمات : 10000
مجله : Journal of the American Institute of Planners
انتشار : 1997
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:روش‌های تهیه نقشه‌های تناسب اراضی(شایستگی): یک ارزیابی تفصیلی

چکیده

انوانتوری منابع ارضی به منظور تعیین تناسب اراضی به یک بخش استاندارد تجزیه تحلیل‌های آزمایش در بسیاری از مقیاس‌ها تبدیل شده است. هر گوونه تلاش برای بازنگری، مقایسه، ارزیابی و بهبود هزاران مطالعه موردی، که بسیاری از آن‌ها به طور جزیی مستند شده و کم‌تر مورد انتشار واقع شده‌اند از کمبود رفرنس و مرجع به یک چارچوب متداول رنج می‌برد. این مقاله یک دیدگاه کلی در خصوص اهداف و خصوصیات تحلیل تناسب اراضی، رده بندی از روش‌های موجود برای شناسایی مناطق همگن و درجه بندی آن‌ها از نظر شایستگی و تناسب برای کاربری‌های مختلف و در نهایت یک ارزیابی تفصیلی از این روش‌ها در اختیار خواهد گذاشت.یک نقشه تناسب و شایستگی اراضی نشان دهنده الگوی مکانی ملزومات، ترجیحات و متغیرها و شاخص‌های پیش بینی برخی از فعالیت‌هاست. اگرچه کاربرد لغت تناسب و شایستگی اغلب محدود به تجزیه تحلیل مربوط به توسعه است، با این حال مفاهیم تحلیلی دخیل بسیار عمومی‌تر به نظر می‌رسد. استفاده از لغت نقشه تناسب برای خطرات طبیعی (پاتری، استرفیلد و اسگنمیز ۱۹۷۰)، به ما در شناسایی و تعیین خصوصیات الکوهای مربوط به خطراتی نظیر زلزله کمک می‌کند. نقشه تناسب برای آسیب پذیری در برابر اثرات منفی (مارتری و همکاران ۱۹۷۱) نشان دهنده الگوی خصوصیاتی است که درجات متغیری از احتمالات آسیب ناشی از فعالیت‌های دیگر را بیان می‌کنند. برای مثال، اراضی کم ارتفاع و پست در نزدیکی دشت‌های سیلابی در صورتی که ساخت و ساز در سراب بیش از حد صورت گیرد به سیل آسیب پذیر خواهد بود. نقشه‌های تناسب و شایستکی برای خطرات طبیعی، آسیب پذیری به اثرات و یا اثرات برون منطقه‌ای معمولاً از نخستین اقدامات طراحی نقشه‌های تناسب اراضی برای مکان یابی کاربری‌های ارضی مختلف است که می‌تواند متغیر از ذخایر طبیعی تا راکتورهای هسته‌ای باشد. همه این کاربردهای نقشه‌های تناسب اراضی منوط به اصول تحلیل مشابه و یکسان است. روش‌های توصیف شده در این جا را می‌توان به هر یک از آن‌ها به کار برد. برای سهولت و سادگی بیشتر در این مقاله، بیشتر مباحث ارائه شده بر کاربری ارضی از حیث خطر، آسیب پذیری و اثرات و عواقب منفی تاکید دارد(روش‌های تهیه نقشه‌های تناسب اراضی (شایستگی)).

Title: Methods for Generating Land Suitability Maps: A Comparative Evaluation

Abstract

A suitability map shows the spatial pattern of requirements, preferences, or predictors of some activity. Although the use of the word suitability is often restricted to analyses related to development, the analytical concepts involved are much more general. Using the word loosely, a suitability map for natural hazards (Patri, Streatfield, and Ingmire 1970) identifies the pattern of and characteristics associated with some hazard, such as earthquakes. A suitability map for vulnerability to impact (Murray, et al. 1971) shows the pattern of characteristics that portend varying degrees or likelihoods of damage from some action elsewhere. For example, low lying lands near flood plains are vulnerable to flooding if there is additional development upstream. Suitability maps for natural hazards, vulnerability to impacts, or off-site impacts are usually preliminary steps in the Lewis Hopkins, Assoc. AIP, is an assistant professor in landscape architecture and in the Institute for Environmental Studies at the University of Illinois, Urbana-Champaign. He coordinates the interdepartmental specialization in computer aided land resources planning. He received M.R.P. and Ph.D. degrees from the University of Pennsylvania and has worked on land resource inventory studies in consulting, research, and teaching contexts. development of suitability maps for the location of land uses, which might range from nature preserves to nuclear power plants.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
ارتباط بین مدیریت دانش، یادگیری سازمانی و حافظه
خـریـد محـصـول
ترجیحات مربوط به توزیع مجدد و قرار گرفتن در معرض برنامه ها و طرح های سود مالیاتی
خـریـد محـصـول
سوگیری‌ها در برآورد ضریب فزاینده‌ی مالی
خـریـد محـصـول
تخمین هزینه حاشیه‌ای نگهداری و تعمیر بزرگراه تحت فعالیت‌های نگهداری چندگانه
خـریـد محـصـول
عوامل ژنتیکی، محیطی و تصادفی در عدم تطابق دوقلوهای همسان
خـریـد محـصـول
اثرات چند وظیفگی بر روی کیفیت قضاوت حسابرسان
خـریـد محـصـول
بررسی کاربرد سامانه های برنامه نویسی مجدد در پزشکی ترمیمی: از یاخته های پیکری
خـریـد محـصـول
اثرات درمان بزرگ سالان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم به کمک سگ: کارآزمایی کنترل شده
خـریـد محـصـول
اقتصاد پالایش نفت: آگاهی از کسب و کار فراوری نفت خام به سوخت
خـریـد محـصـول
مداخلات والدین محور برای نوجوانان یا بزرگسالان با ASD و پیامدهای بهزیستی والدین
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

برو بالا