light box
امتیاز 2.58 معماری اسلامی در ایران، مطالعه موردی سیر تکاملی مناره‌های اصفهان">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 12
تعداد کلمات : 3600
مجله : Architecture Research
انتشار : 2012
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:معماری اسلامی در ایران، مطالعه موردی سیر تکاملی مناره‌های اصفهان

 چکیده

  در زمان های قدیم مناره ای بین دو مرز می ساختند و چیزی نورانی در آن می گذاشتند تا مرز مربوطه را نشان دهد و به تدریج چنین مناره هایی نیز در مسیر مسافر ساخته می شد تا مسافران و کاروان ها مسیر و مقصد خود را تشخیص دهند. اسلام و در کشورهای اسلامی این گونه مناره ها را برای اذان می ساختند و از این رو در بیشتر جاهایی که بعد از اسلام این گونه مناره ها ساخته شد، به مساجد یا بناهایی که مذهبی و مقدس شمرده می شدند متصل می شدند. یکی از جنبه های کاربردی مناره های حلبی متصل به ایوان ها و گنبدهای مساجد، کیفیت ایجاد مقاومت و جلوگیری از ریزش گنبد یا ایوان بود. مناره‌ها در ایران پس از مسلمان شدن به جزئی از مساجد تبدیل شده‌اند و امروزه علی‌رغم پیشرفت‌های صورت گرفته در تکنولوژی ساخت و ساز، به دلیل ماهیت مقدس و معنوی خود، ساخت مناره‌ها همچنان در مساجد ادامه دارد. این مقاله بر اساس بررسی میدانی در سال های ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۹ انجام شده و با معرفی انواع مناره های ایران از جنبه ساختاری و فرمی، بهترین انواع مناره هایی که در قرون مختلف در شهر اصفهان ساخته شده است، مورد بررسی قرار می گیرد. و از جنبه های مختلف فرم، شکل، ساختار و تزیینات مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت(سیر تکاملی مناره‌های اصفهان).

Title: Islamic Architecture in Iran, A Case Study on Evolutionary of Minarets of Isfahan

Abstract

 In ancient time, a minaret was built between two borders and something bright was put into it to show the respective frontier, and gradually such minarets were also built in traveler's route to enable the passengers and caravans to recognize their route and destination.After the rise of Islam, and in Islamic countries such minarets were built for calling to prayer and therefore, in most places where such minarets were constructed after Islam, they were linked to mosques or buildings which were considered to be religious and sacred. One of the practical aspects of tin minarets connected to verandas and domes in mosques was the quality of creating resistance and prevention of the dome or the veranda from falling down. The minarets in Iran after converting to Islam have become parts and parcels of the mosques, and nowadays, and in spite of the advances made in construction technology, due to their sacred and spiritual nature, minarets still continue to be built in the mosques.In this article Based on the field investigation has been done 2006-2010 and through introducing various kinds of minarets in Iran from the aspects of structure and form, the best types of minarets which has been built in different centuries in the city of Isfahan will be studied and analyzed, from different aspects of form, shape, structure and ornaments.

  دیدگاهها بسته است.

  محصولات مشابه
  کمبود(نقص) توجه و علائم ADHD در بزرگسالان مبتلا به بیماری فابری – یک مطالعه آزمایشی
  خـریـد محـصـول
  مرزهای جدید در مدیریت سرطان رکتوم اولیه و پیشرفته
  خـریـد محـصـول
  ریسک میوکاردیت و پریکاردیت در بزرگسالان جوان به دنبال واکسیناسیون mRNA COVID-19
  خـریـد محـصـول
  بروز میوکاردیت و پریکاردیت در بیماران واکسینه نشده پس از کووید-۱۹
  خـریـد محـصـول
  الگوریتم ازدحام آفتاب پرست کارآمد برای مسئله توزیع بار اقتصادی
  خـریـد محـصـول
  فرآیند بازآفرینی شهری: مورد یک مجتمع مسکونی در حومه رم، ایتالیا
  خـریـد محـصـول
  رابطه پویا بین شاخص سهام و قیمت دارایی: تجزیه و تحلیل بلندمدت
  خـریـد محـصـول
  تشخیص بیماری پوسیدگی طوقه در گندم در شرایط محیطی کنترل شده
  خـریـد محـصـول
  بکارگیری بهینه سازی برای حمایت از مدیریت تطبیقی آب رودخانه ها
  خـریـد محـصـول
  ارزیابی تأثیر آموزش زیست محیطی بر رفتار سازگار با محیط زیست
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

   
  برو بالا