light box
امتیاز 2.58 چشم انداز ها و شیوه های نوین داده کاوی مجله ها، روزنامه ها و اخبار">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 12
تعداد کلمات : 3000
مجله : IFLA
انتشار : 2013
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:چشم انداز ها و شیوه های نوین  داده کاوی  مجله ها، روزنامه ها و اخبار

 چکیده

 تعداد فزاینده ای از تحقیقات در علوم انسانی و اجتماعی در صدد استخراج متن روزنامه ها و محتوای خبری می باشند. این فرایند چیزی فراتر از روزنامه های تاریخی و روزنامه های فعلی است. همچنین به دنبال درک نحوه انتقال اخبار از طریق رسانه های اجتماعی (فیس بوک، توییتر، وبلاگ های خبری و غیره) است. روش تحقیق بر شکل اصلی روزنامه یا منبع خبری متکی نیست، بلکه بیشتر بر الگوهای آماری و واژه ای موجود در متن استخراج شده تکیه دارد. معمولاً این نتایج به‌صورت بصری در انواع نمودارها، نقشه‌های کلمه و غیره ارائه می‌شوند که به کاربران اجازه می‌دهد متن اخبار را به روش‌های جدید بصری ببینند. این روش تحقیق مهیج و چالش برانگیز چندین چالش را برای کتابخانه هایی که به دنبال فراهم کردن دسترسی به محتوای خبری برای پشتیبانی از این روش تحقیق هستند، از جمله دسترسی و مجوز، حق چاپ، پشتیبانی فناوری و نرم افزار، مسائل ذخیره سازی و دسترسی، و نیازهای مرجع، دستورالعمل و آموزشی ارائه می دهد. این مقاله نمونه‌هایی از پژوهشهای انجام‌شده با استفاده از متن استخراج‌شده از منابع خبری را ارائه می‌کند و مروری بر چالش‌هایی که کتابخانه‌ها و آرشیوها در تلاش برای حمایت از این روش تحقیق جدید با آن‌ها مواجه خواهند بود، ارائه می‌کند(شیوه های نوین داده کاوی اخبار).

Title: Text mining newspapers and news content: new trends and research methodologies

Abstract

 A growing body of research in the humanities and social sciences seeks to “mine” the text of newspapers and news content. The trend crosses historical newspapers and current newspapers. It also seeks to understand how news travels through social media (Facebook, Twitter, news blogs,etc.). The research method does not rely on the original form of the newspaper or news source, but rather on statistical and word patterns present within the mined text; typically these results are also presented visually in a variety of graphs, word maps, etc. that allow users to visual news text in new ways. This exciting and challenging research methodology presents several challenges for libraries seeking to provide access to news content to support this research method, including access and licensing, copyright, technology and software support, storage and access issues, and reference, instruction, and training needs. This paper will present examples of research conducted using text mined from news sources and present an overview of the challenges libraries and archives will face as they seek to support this new research methodology.

  دیدگاهها بسته است.

  محصولات مشابه
  کمبود(نقص) توجه و علائم ADHD در بزرگسالان مبتلا به بیماری فابری – یک مطالعه آزمایشی
  خـریـد محـصـول
  مرزهای جدید در مدیریت سرطان رکتوم اولیه و پیشرفته
  خـریـد محـصـول
  ریسک میوکاردیت و پریکاردیت در بزرگسالان جوان به دنبال واکسیناسیون mRNA COVID-19
  خـریـد محـصـول
  بروز میوکاردیت و پریکاردیت در بیماران واکسینه نشده پس از کووید-۱۹
  خـریـد محـصـول
  الگوریتم ازدحام آفتاب پرست کارآمد برای مسئله توزیع بار اقتصادی
  خـریـد محـصـول
  فرآیند بازآفرینی شهری: مورد یک مجتمع مسکونی در حومه رم، ایتالیا
  خـریـد محـصـول
  رابطه پویا بین شاخص سهام و قیمت دارایی: تجزیه و تحلیل بلندمدت
  خـریـد محـصـول
  تشخیص بیماری پوسیدگی طوقه در گندم در شرایط محیطی کنترل شده
  خـریـد محـصـول
  بکارگیری بهینه سازی برای حمایت از مدیریت تطبیقی آب رودخانه ها
  خـریـد محـصـول
  ارزیابی تأثیر آموزش زیست محیطی بر رفتار سازگار با محیط زیست
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

   
  برو بالا