light box
امتیاز 2.65 معرفت شناسی و روش شناسی در آینده پژوهشی">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 12
تعداد کلمات : 3400
مجله : Epistemology and Methodology in the Study of the Future
انتشار : 2014
ترجمه ی متون جدول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
فونت ترجمه : ب نازنین 12
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

 عنوان فارسی مقاله:معرفت شناسی و روش شناسی در آینده پژوهشی

 چکیده

تعریف آینده پژوهی، مطالعه سیستماتیک آینده‌های مطلوب، محتمل و ممکن از جمله جهان بینی‌ها و راز ها است که مبنای هر آینده است. آینده پژوهی از نیروهای خارجی مؤثر بر آینده-طالع بینی و غیب گویی- به سمت ساختار (الگوهای تاریخی تغییر، افت و خیز ملت‌ها و سیستم‌ها) و نمایندگی (مطالعه و خلق تصاویر مطلوب از آینده) تغییر کرده است. آینده پژوهی به طور مشتاقانه‌ای توسط گروه‌های برنامه ریزی در سازمان‌ها و ملت‌ها پذیرفته شده است. هنوز تفاوت‌های آشکار و مبرهنی بین برنامه ریزی و چارچوب‌های آینده وجود دارد. هدف برنامه ریزی، کنترل و نزدیکی به آینده است، در حالی که آینده پژوهی در صدد باز کردن آینده و تغییر از آینده به آینده‌های بدیل است.  جهت درک آینده، طیف وسیعی از روش‌های الگو و نمونه وجود دارند. برای مثال این روش‌ها شامل تحلیل مسائل نوظهور، تحلیل گروهی سنی، تحلیل لایه‌ای علت‌ها و سناریوها می‌باشد. این روش‌ها از انواع مختلف مطالعات آینده (آینده پژوهی ها) بر گرفته شده‌اند. چهار نوع آینده پژوهی مهم وجود دارد. نوع اول، آینده پژوهی پیش بینانه، است که بر مبنای علوم اجتماعی تجربی است. نوع دوم، آینده پژوهی تفسیری است که نه تنها بر اساس پیش بینی آینده نیست بلکه بر مبنای درک تصاویر آینده می‌باشد. سومین مورد، آینده پژوهی انتقادی است که بر گرفته از تفکر پسا ساختاری است. این نوع مطالعات بر پرسش این سؤال متمرکز است که چه کسی از تحقق آینده‌های خاص سود می‌برد و کدام روش‌ها، مخصوص انواع خاصی از مطالعات آینده (آینده پژوهی ها) است. چهارمین مورد، تحقیقات/یادگیری عملی مشارکتی است. این رویکرد به مراتب دموکراتیک‌تر بوده و بر اساس توسعه آینده خود ذی نفعان و فرضیات آن‌ها نسبت به آینده می‌باشد (برای مثال، اگر آینده، خطی یا دوره‌ای باشد. در نهایت، اگرچه مطالعات آینده (آینده پژوهی) عمدتاً در مورد مطالعه آینده است، دلایل اصلی مطالعه نه تنها آکادمیک می‌باشد بلکه می‌تواند در رابطه با تبدیل آینده نیز باشد به طوری که بتوان یک دنیای پایدارتر را ایجاد کرد(معرفت شناسی و روش شناسی).

TITLE:Epistemology and Methodology in the Study of the Future

 

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

  محصولات مشابه
  قیمت‌های مسکن و ریسک اعتبار: شواهدی از ایالات متحده
  خـریـد محـصـول
  نقش یادگیری مشارکتی در بهبود مهارت‌های ارتباطات کلامی دانشجویان یادگیرنده EFL
  خـریـد محـصـول
  شکستن مقاومت میزبان توسط نیای تکاملی مستقل ویروس رگبرگ زرد نکروتیک چغندر قند
  خـریـد محـصـول
  واکنش پروسکایت ها به عنوان مبدل‌های خودرو
  خـریـد محـصـول
  ویژگی‌های انتقال منفذی و انتشار مؤثر مونولیت سرامیکی برای مبدل کاتالیزوری خودرو
  خـریـد محـصـول
  مبدل ترافیکی و کاتالیستی- آلایندگی اتمسفری مربوطه در منطقه شهری ریو دوژانیرو
  خـریـد محـصـول
  مکانیسم بازیابی فلزات گروه پلاتینوم از مبدل‌های کاتالیستی در سیستم‌های استفاده شده در اگزوز
  خـریـد محـصـول
  مطالعه تفضیلی اکسایش کاتالییستی HCHO و co در کاتالیزور Mn0.75Co2.25O4
  خـریـد محـصـول
  رفتار سه سویه فازهای ترکیبی و جداگانه پلاتینوم، پالادیوم و رادیوم در ترکیب گازی کامل
  خـریـد محـصـول
  مطالعه در مقیاس بنچ گاز مصنوعی یک مبدل کاتالیزوری ۴ راهی: اکسایش کاتالیزوری
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

  برو بالا