light box
امتیاز 4.67 خطای نمونه گیری و دقت نمونه گیری اساسی در تخمین منابع">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 11
تعداد کلمات : 5700
مجله : Eighth International Mining Geology Conference
انتشار : 2011
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله: خطای نمونه گیری و دقت نمونه گیری اساسی در تخمین منابع: بحث

 

چکیده مقاله

 برای نمونه گیری مواد دانه‌ای در اکتشاف مواد معدنی و استخراج معدن، خطای نمونه گیری اساسی (FSE) معرفی شده توسط Gy، یک شاخص سنجش (عیار سنجی) ناهمگنی ساختاری در یک نمونه بوده و به صورت انحراف معیار عیار زیر نمونه‌ی یک توده‌ی خاص بیان می‌شود. FSE امروزه به عنوان یک شاخص مهم کیفیت برای نمونه‌های مورد استفاده در برآورد منابع محسوب می‌شود. ناهمگنی ساختاری، وضعیت یا حالت ایده آل ناهمگنی را با توجه به همه‌ی اجزای تشکیل دهنده‌ی نمونه توصیف می‌کند به طوری که خطای اساسی در میان زیر نمونه‌های مربوط به یک توده و ذره به حداقل رسانده شود. در این مقاله، اصطلاح”دقت نمونه گیری” که در رابطه با نمونه گیری منابع معدنی مورد استفاده قرار می گیردمعمولا اشاره به آماره‌ی مبتنی بر نتایج عیار سنجی و آزمایشات استخراج شده از یک جفت زیر نمونه‌ی مجزا از توده‌ها و انباشته‌های نمونه‌های مختلف دارد. جفت بخش‌ها پس از آماده سازی انباشته‌ها و توده‌ها[۱] با خرد کردن وکوبیدن مطابق با معیارهای خاص اندازه‌ی دانه و جرم زیرنمونه تهیه شده است. در حال حاضر، هیچ گونه روش عمومی پذیرفته شده برای محاسبه‌ی دقت نمونه گیری از این جفت داده‌ها وجود ندارد ولی برخی از فرم‌های انحراف معیار نسبی منطبق با تعریف FSE می‌باشد که در این جا مورد توجه قرار گرفته است. مطالعه‌ی تامسون و هوارت در ۱۹۷۰ میلادی در خصوص دقت تحلیلی ژئوشیمیایی، که مورد بررسی و نقد گسترده توسط استنلی و لاوی (۲۰۰۷) قرار گرفته اس و نیز مطالعه‌ی فرانکویز- بانگارکون از دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، پیش زمینه‌ی بحث این مقاله می‌باشد(نمونه گیری اساسی در تخمین منابع).

Title: Fundamental Sampling Error and Sampling Precision in Resource Estimation: A Discussion

Abstract: 

For the sampling of particulate materials in mineral exploration and mining, the fundamental sampling error (FSE) introduced by Gy is a measure of the constitutional heterogeneity of the sample lot and is expressed as the relative standard deviation of sub-sample grades of a particular mass. The FSE is presently regarded as an important indicator of quality for samples used in resource estimation. Constitutional heterogeneity describes an ideal state of heterogeneity with respect to all constituents of the lot such that the fundamental error among sub-samples of a particular mass is minimized.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
راهنمای ایمنی جاده، راهنمایی برای متخصصان، مدیریت ایمنی جاده، سیستم مدیریت ایمنی
خـریـد محـصـول
ساختار کریستال یا بلورین دومین اتصال RNA پروتئین نوکلئوکپسید SARS-CoV-2
خـریـد محـصـول
اثر روش‌های سنتز بر روی کارایی کاتالیزورهای سه راهه Pt + Rh/Ce0.6Zr0.4O2
خـریـد محـصـول
کاتالیزورهای سه راهه xZr1−xO2/Al2O3 Pd/Ce جدید تولید شده با میکرو امولسیون
خـریـد محـصـول
تثبیت محلول‌های جامد CeO2-ZrO2 با ساختار نانو با افزایش AL2O3
خـریـد محـصـول
اثر ضد میگرنی Δ۹-تتراهیدروکانابینول در موش صحرایی ماده
خـریـد محـصـول
کانابیدیول یک روش درمانی بالقوه برای بعد عاطفی-انگیزشی درد پس از عمل
خـریـد محـصـول
حساسیت مختص به گونه به تشنج‌های ناشی از مصرف ماری جوانا
خـریـد محـصـول
بهینه ساز بادبان ماهی: یک الگوریتم فراابتکاری الهام گرفته از طبیعت جدید
خـریـد محـصـول
توسعه کاتالیزورهای سه راهی پالادیوم/رادیوم و تنها پالادیوم پیشرفته
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

برو بالا