light box
امتیاز 2.78 تاب آوری شهری: چارچوبی برای توانمند سازی شهرها در مواجهه با فاکتورهای خطر">

عنوان فارسی مقاله: تاب آوری شهری: چارچوبی برای توانمند سازی شهرها در مواجهه با فاکتورهای خطر ناهمگن و متنوع

 

چکیده

 همان طور که در شماره‌ی ویژه‌ی مجله‌ی شهرهای در معرض خطر گفته شد، افزایش تلفات ناشی از خطرات طبیعی و فناوری، موجب افزایش نیاز به رویکردهای جدید برای ارزیابی آسیب پذیری و تاب اوری شهر در مقابله با خطرات به منظور تدوین و ارائه‌ی خط مشی‌های کاهش خطرات پس از زلزله می‌شود. با توجه به این چالش‌ها، این مقاله به بررسی مفهوم چند بعدی تاب آوری می‌پردازد که رشته‌های مختلف اکولوژی، پایداری، ریسک و تغییرات اقلیمی را شامل می‌شود و نقش کلیدی در بهبود ظرفیت شهرها برای مقابله با عوامل تهدید کننده ایفا می‌کند: تغییر اقلیم، خطرات فردی و ترکیبی. این مدل بیانگر یک ابزار روش شناسی برای توسعه‌ی شهرهای تاب آور و نیز ارائه‌ی سیاست‌هایی برای مقابله با مسائل مختلف است: این مسائل از تغییر اقلیم تا خطرات زنجیره‌ای و از تخریب محیط زیست تا کاهش منابع طبیعی متغیر هستند(چارچوبی برای توانمندسازی شهرها در خطر).

با توجه به این چالش، این مشارکت بر مفهوم “چند وجهی” از تاب آوری متمرکز است که با استفاده از پل‌های مختلف تحقیقاتی (بوم شناسی، پایداری، خطر، تغییر آب و هوا) می‌تواند نقش اساسی در افزایش ظرفیت شهرها برای مقابله با عوامل ناهمگن داشته باشد. در حال حاضر آنها را تهدید می‌کند: تغییرات آب و هوایی، خطرات فردی و همراه، از کمبود منابع گرفته تا تخریب محیط زیست. به طور مفصل، بر اساس تجزیه و تحلیل عمیق ظرفیت‌های یک سیستم انعطاف پذیر و مدل‌های مختلف انعطاف پذیری که تاکنون انجام شده است، یک مدل تفسیری از تاب آوری شهری ارائه شده است. چنین الگویی نمایانگر ابزاری روش شناختی برای برنامه ریزان و تصمیم گیرندگان رانندگی در ایجاد شهرهای انعطاف پذیر است و آنها را قادر می‌سازد تا با یک رویکرد جامع، سیاست‌های در حال حاضر تکه تکه شده برای مقابله با موضوعات مختلف را تغییر دهند: از تغییرات آب و هوا گرفته تا زنجیره‌های پیچیده مخاطرات.؛ از پوسیدگی محیط زیست تا کمبود منابع طبیعی(چارچوبی برای توانمندسازی شهرها در خطر).

دانلود جدیدترین مقالات ترجمه شده مهندسی

Title: Urban resilience: A framework for empowering cities in face of heterogeneous risk factors

Abstract: 

As remarked in the presentation of the special issue of the A|Z Journal - Cities at risk - the increasing losses due to natural hazards, often combined with technological ones, let arise the need for new approaches addressed to evaluate vulnerability and resilience of cities in face of hazard factors, in order to better drive disaster mitigation policies. Tacking up this challenge, this contribution focuses on the “multifaceted” concept of resilience that, bridging different research fields (ecology, sustainability, risk, climate change), can play a key-role for enhancing cities’ capacity to deal with the heterogeneous factors currently threatening them: climate change, individual and coupled hazards, from scarcity of resources to environmental degradation. In detail, based on the in-depth analysis of the capacities of a resilient system and of the different models of resilience up to now carried out, an interpretative model of Urban Resilience has been outlined. Such a model represents a methodological tool for driving planners and decision-makers in building up resilient cities, enabling them to frame, into a comprehensive approach, the currently fragmented policies addressed to tackle different issues: from the climate change to the complex chains of hazards; from the environmental decay to the scarcity of natural resources.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
کمبود(نقص) توجه و علائم ADHD در بزرگسالان مبتلا به بیماری فابری – یک مطالعه آزمایشی
خـریـد محـصـول
مرزهای جدید در مدیریت سرطان رکتوم اولیه و پیشرفته
خـریـد محـصـول
ریسک میوکاردیت و پریکاردیت در بزرگسالان جوان به دنبال واکسیناسیون mRNA COVID-19
خـریـد محـصـول
بروز میوکاردیت و پریکاردیت در بیماران واکسینه نشده پس از کووید-۱۹
خـریـد محـصـول
الگوریتم ازدحام آفتاب پرست کارآمد برای مسئله توزیع بار اقتصادی
خـریـد محـصـول
فرآیند بازآفرینی شهری: مورد یک مجتمع مسکونی در حومه رم، ایتالیا
خـریـد محـصـول
رابطه پویا بین شاخص سهام و قیمت دارایی: تجزیه و تحلیل بلندمدت
خـریـد محـصـول
تشخیص بیماری پوسیدگی طوقه در گندم در شرایط محیطی کنترل شده
خـریـد محـصـول
بکارگیری بهینه سازی برای حمایت از مدیریت تطبیقی آب رودخانه ها
خـریـد محـصـول
ارزیابی تأثیر آموزش زیست محیطی بر رفتار سازگار با محیط زیست
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا