light box
امتیاز 3.80 کتاب مبانی ژئومورفولوژی رودخانه">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 288
تعداد کلمات : 96000
مجله : Routledge
انتشار : 2008
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی کتاب: کتاب مبانی ژئومورفولوژی رودخانه

 

چکیده کتاب

نگاهی به عکس‌های این کتاب به شما ایده تنوع رودخانه‌ها و رودها در سراسر جهان را می‌دهد. رودخانه‌ها بخش‌های زیادی از سطح زمین را به استثنای مناطقی که بیش از حد خشک بوده یا دائماً منجمد هستند زهکشی می‌کنند– و تنوع آنها منعکس کننده محیط‌هایی است که در آن‌ها جریان دارند. آب و هوا، زمین شناسی، پوشش گیاهی و توپوگرافی تنها برخی از فاکتورهایی هستند که بر سیستم رودخانه تأثیر می‌گذارند. رودخانه‌ها در مناطق آب وهوایی مختلف، از مرطوب گرفته تا خشک و از مناطق استوایی تا شمالگان یافت می‌شوند. حتی بعضی از رودخانه‌های بزرگ‌تر، درمیان اقلیم‌های مختلف جریان دارند و قبل از اینکه در منطقه‌ی خشک جریان یابد، از یک منطقه‌ی مرطوب نشئت می‌گیرند. نمونه‌هایی از این رودخانه‌های منحصر به فرد، نیل و کلورادو هستند که هر دو عامل پایداری کشاورزی و مراکز شهری در مناطق بیابانی هستند. رودخانه‌های دائمی در طول کل یا اکثر اوقات سال جریان دارند، درحالیکه بسیاری رودخانه‌ها درمحیط های خشک تنها در زمان‌های خاصی از سال جریان دارند. شکل ۱ در واقع یک کانال فصلی است که در آفریقای جنوبی در طول فصل خشک زمستان از آن عکس گرفته شده است. یک گله‌ی کوچک گاو در دور دست نشان دهنده مقیاس است. موادی که در آن کانال تشکیل می‌شود زیر لایه‌ی رودخانه نامیده می‌شود. یک تفاوت مهم بین سنگ بستر و سوبستراهای آبرفتی وجود دارد (شکل ۱٫۱). کانال‌های سنگ بستر، همان طور که از نامشان پیداست، مقاطعی از بستر هستند که به طور مستقیم سنگ بستر زیرین را قطع کرده‌اند، حال آنکه کانال‌های آبرفتی در آبرفت – رسوب تشکیل می‌گردند که قبلاً در کف دره بوسیله ی رودخانه‌ها قرار گرفته‌اند. آبرفت‌ها می‌توانند شامل ترکیبی از ذرات با اندازه متغیر تخته سنگ، ریگ و شن وماسه تا نهشته‌های ریزتر سیلت ها و رس ها باشند. در صورتی که کف رودخانه به اندازه کافی عریض باشد، مواد در کف بستر همراه با سیلت رسوب یافته نهشته می‌شوند و تشکیل دشت سیلابی مجاور کانال رودخانه می‌دهند (کتاب مبانی ژئومورفولوژی رودخانه).

 

Title: FUNDAMENTALS OF FLUVIAL GEOMORPHOLOGY

Abstract: 

The term fluvial is derived from the Latin fluvius, meaning river. Fluvial geomorphology is the study of the interactions between river channel forms and processes at a range of space and time scales. The influence of past events is also significant in explaining the present form of river channels. Rivers are found in many different environments and show an amazing diversity of form. In this chapter you will learn about:
● The different scales at which rivers are examined.
● How the form of a river channel is determined by the balance between the physical force acting on the material forming the channel and the resistance of that material to being moved.
● The way in which local environmental factors interact with these hydraulic forces to produce a wide variety of channel forms.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
بررسی فاکتور های مهم و حیاتی موفقیت در اتخاذ مدیریت دانش: یک مقاله مروری
خـریـد محـصـول
بررسی اهمیت و کاربرد فرهنگ سازمانی در در بهبود مدیریت کیفیت جامع در محیط دانشگاه
خـریـد محـصـول
توسعه مدل مدیریت سنجه شناسی و اندازه گیری از طریق تکنیک های تحلیل سلسله مراتبی
خـریـد محـصـول
بررسی خصوصیات ساختار سازمانی در ارتباط با استراتژی تلفیقی رقابتی
خـریـد محـصـول
نقد برابری و عدالت سلامت بازاریابی اجتماعی: مداخلات بر چه زمینه ای تأثیر می‌گذارند؟
خـریـد محـصـول
بررسی چارچوب ارزش های رقابتی در فرهنگ تولید و سازمانی
خـریـد محـصـول
ادغام و یکپارچه سازی خروجی های نامناسب و متغیر های کنترل ناپذیر در تحلیل پوششی داده ها
خـریـد محـصـول
ارزیابی روشهای شناسایی نقاط داغ برای جاده‌های شهری
خـریـد محـصـول
شناسایی نقاط سیاه مبتنی بر شدت آسیب: ارزیابی روش در شهرداری هجیرینگ
خـریـد محـصـول
ارزیابی و اعتبار آماری روشهای شناسایی نقاط سیاه
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

برو بالا