آبیاری گوجه فرنگی با آب شیرین | دانلود مقاله تخصصی | متن به فارسی | | متن به فارسی | ترجمه مقالات و متون علمی
light box
امتیاز 2.58 ارزیابی اقتصادی آبیاری با آب شیرین شده دریا در تولید گوجه فرنگی گلخانه ای در جنوب اسپانیا">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 21
تعداد کلمات : 8900
مجله : Agronomy
انتشار : 2022
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : بالا
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:ارزیابی اقتصادی آبیاری با آب شیرین شده دریا در تولید گوجه فرنگی گلخانه ای در جنوب اسپانیا

چکیده

  این مطالعه تأثیر آبیاری با آب شیرین‌شده دریا (DSW) را بر سودآوری گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای در جنوب شرقی اسپانیا ارزیابی می‌کند و منابع مختلف با کیفیت آب را هم در کشت سنتی و هم در تولید هیدروپونیک بدون خاک مقایسه می‌کند. ارزیابی مبتنی بر ترکیب تکنیک‌های بودجه‌بندی جزئی محصول با داده‌های مزرعه‌ای از فعالیت‌های آزمایشی پروژه LIFE DESEACROP است. نتایج ما نشان می‌دهد که استفاده انحصاری از DSW برای تولید گوجه‌فرنگی هزینه‌های کوددهی را ۲۰ درصد در سیستم‌های بدون خاک و ۳۴ درصد در کشت سنتی سنباده‌زنی و هزینه آب را ۳۰ درصد در سیستم‌های بدون خاک و ۴۸ درصد در کشت سنتی خاکی افزایش می‌دهد. در نتیجه، هزینه های تولید در کشت بدون خاک ۵ درصد و در کشت خاکی ۳ درصد افزایش می یابد که با ترکیب DSW با آب شور کاهش می یابد. با این حال، شوری کمتر DSW در مقایسه با منابع آب معمولی در منطقه، هم عملکرد و هم سودآوری محصول را افزایش می‌دهد. کشت بدون خاک نیز سودآوری گوجه فرنگی را افزایش می دهد اما تنها در صورتی که آب با کیفیت خوب در دسترس باشد. تحقق مزایای بالقوه تولید بدون خاک مستلزم بهبود کیفیت آب از طریق افزایش استفاده از DSW است. در غیر این صورت، سیستم تولید سنباده سنتی که بهتر با خاک‌های ضعیف و آب بی کیفیت منطقه سازگار باشد، سود بیشتری خواهد داشت(آبیاری گوجه فرنگی با آب شیرین).

Title:  Economic Assessment of Irrigation with Desalinated Seawater in Greenhouse Tomato Production in SE Spain

Abstract

 This study assesses the impact of irrigating with desalinated seawater (DSW) on the prof‐tability of greenhouse tomato in south‐eastern Spain, comparing different water‐quality sources in both traditional sanding cultivation and soilless hydroponic production. The assessment is based on the combination of partial crop budgeting techniques with field data from the LIFE DESEACROP Project experimental activities. Our results show that the exclusive use of DSW for tomato production increases fertilization costs by 20% in soilless systems and by 34% in traditional sanding cultivation, and water costs by 30% in soilless systems and by 48% in traditional soil cultivation. As a result, production costs increase by 5% in soilless cultivation and 3% in soil cultivation, increases that are reduced when DSW is blended with brackish water. However, the lower salinity of DSW, compared with conventional water resources in the area, increases both crop yield and profitability. Soilless cultivation would also increase tomato profitability but only if good quality water is avail‐ able. The materialization of the potential benefits of soilless production requires improving water quality through the increased use of DSW. Otherwise, the traditional sanding production system, better adapted to the area’s poor soils and bad quality water, would be more profitable

دیدگاهها بسته است.

محصولات مشابه
نقش درمانی پپتیدهای ضد میکروبی در دیابت ملیتوس(شیرین)
خـریـد محـصـول
عوامل تعیین کننده حق الزحمه حسابرسی و نقش هیئت مدیره و ساختار مالکیت
خـریـد محـصـول
رشد جمعیت و بقایای حشره کش زنبورهای عسل در چشم انداز های کشاورزی گرمسیری
خـریـد محـصـول
اختلال کمبود توجه و بیش فعالی و اختلال دوقطبی: تشخیص، درمان
خـریـد محـصـول
ترانگزامیک اسید و عفونت مفاصل پری پروتز
خـریـد محـصـول
تشخیص عفونت اطراف پروتز
خـریـد محـصـول
بررسی پوشش آلبریچ برای بهینه‌سازی پنهان‌کاری صوتی(آکوستیک) زیردریایی‌ها
خـریـد محـصـول
کاربردهای هوش مصنوعی به عنوان یک روند مدرن برای دستیابی به نوآوری سازمانی
خـریـد محـصـول
رابطه بین اندازه شرکت و سودآوری با هموارسازی درآمد: شواهدی از شرکت‌های غذا و نوشیدنی
خـریـد محـصـول
رابطه بین گزارش پایداری، تجارت الکترونیک، عملکرد شرکت و اجتناب مالیاتی با فرهنگ سازمانی
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. سامانه جستجوگر مالکیت فکری دارکوب به تازگی از پایگاه جستجو علائم تجاری خود نیز رونمایی کرده است که دارای امکانات تخصصی فراوانی می باشد.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا