light box
امتیاز 2.58 رابطه بین بیماری‌های دندانی و پریودنتال و بیماری سلول داسی شکل">

نوع فایل : word
تعداد صفحات ترجمه تایپ شده با فرمت ورد با قابلیت ویرایش : 13
تعداد کلمات : 2700
مجله : The Saudi Dental Journal
انتشار : 2015
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:رابطه بین بیماری‌های دندانی و پریودنتال و بیماری سلول داسی شکل: مطالعه کنترل- در مقیاس پایلوت

 چکیده

هدف: این مطالعه موردی برای بررسی شیوع پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال انجام شده و ارتباط بین کاهش سلامت دهانی و شدت SCD در نمونه‌ای از بیماران SCD صعودی در شهر القطیف، عربستان صعودی انجام شد.

مواد و روش‌ها: بررسی و معاینه دندانی برای تعیین شاخص دندان پوسیده، افتاده و پر شده (DMFT)، شاخص پریودنتال جامعه (CPI) و سیستم شاخص پلاک برای ۳۳ بیمار SCD و ۳۳ شاهد در بیمارستان مرکزی القطیف ثبت شد. از پرسش نامه‌ها و نظر سنجی‌های خود مدیریت شده برای ارزیابی وضعیت اقتصادی اجتماعی استفاده شده و رفتارهای سلامت دهانی برای هر دو بیماران و شاهدهای SCD ثبت شد. به علاوه، شاخص شدت بیماری برای همه بیماران با SCD تثبیت شد. نرم افزار تجزیه تحلیل داده‌ها SPSS نسخه ۱۸ برای تحلیل آماری استفاده شد. متغیرهای عددی به صورت میانگین با انحراف معیار توصیف شدند.

 نتایج: دندان‌های پوسیده در افراد با سن متغیر از ۱۸ تا ۳۸ سال با SCD در مقایسه با کروه شاهد به دلیل عدم بهداشت دهان و دندان به طور معنی داری بالاا تر بود. تعداد متوسط دندان‌های پر شده به طور معنی دار در افراد با SCD در مقایسه با کروه های شاهد به دلیل نبود تیمارهای مناسب و زمان مند منعکس شده در پاسخ‌های نظر سنجی‌های بیماران SCD پایین‌تر بود زیرا تنها ۱۵٫۲ درصد تنها در طی بستری شدن در بیمارستان تحت درمان دهانی قرار گرفتند(رابطه بین بیماری‌های دندانی و پریودنتال).

 تفاوت‌هایی بین نمونه‌های آزمایشی و شاهدها در فاکتورهای خطر پوسیدگی نظیر سطح درامد و مسواک زدن وجود داشت. سیستم شاخص DMFT, CPI, و پلاگ تفاوت معنی داری بین بیماران SCD و گروه شاهد نشان نداد.

نتیجه گیری: داده‌ها نشان می‌دهند که بیماران مبتلا به SCD دارای حساسیت بالایی به پوسیدگی دندان بودند و بیشترین شیوع پوسیدگی دندان و کم‌ترین دندان‌های پر شده را داشتند. عوامل خطر پوسیدگی به طور قابل ملاحظه‌ای بر سلامت دندان نسبت به عوامل مربوط به SCD اثر دارد.

Title: The association between dental and periodontal diseases and sickle cell disease. A pilot case-control study

Abstract

Objective: This is a pilot case-control study conducted to investigate the prevalence of dental caries and periodontal disease and examine the possible association between oral health deterioration and SCD severity in a sample of Saudi SCD patients residing in the city of Al-Qatif, Eastern Province, Saudi Arabia. Materials and methods: Dental examination to determine the Decayed, Missing and Filled Teeth index (DMFT), Community Periodontal Index (CPI), and plaque index system were recorded for 33 SCD patients and 33 age and sex-matched controls in the Al-Qatif Central Hospital, Qatif, Saudi Arabia. Self-administered surveys used to assess socio-economic status; oral health behaviors for both SCD patients and controls were recorded. In addition, the disease severity index was established for all patients with SCD. SPSS data analysis software package version 18.0 was used for statistical analysis. Numerical variables were described as mean with a standard deviation.

دیدگاهها بسته است.

محصولات مشابه
اقدام و عملکرد استراتژیک شرکت های فرآوری لبنیات کوچک و متوسط در کنیا
خـریـد محـصـول
انگیزه های کارآفرینی دانشجویان کارشناسی ، نیجریه
خـریـد محـصـول
تأثیر قابلیت های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) بر عملکرد بازاریابی
خـریـد محـصـول
مفهوم CSR و اهمیت آن برای بانک های تجاری در زمینه بنگلادش
خـریـد محـصـول
فرایندهای مدیریت شکایت و رضایت مشتری در بین مشتریان بانک های تجاری در کنیا
خـریـد محـصـول
رهبری اخلاقی در عصر دیجیتال: الزامات توسعه رهبری اخلاقی در ویتنام
خـریـد محـصـول
بررسی تأثیر پذیری یاخته‌های بنیادی هماتوپویتی، مزانشیمی و نورونی از لیتیم
خـریـد محـصـول
اثرات کافئین و قهوه بر عملکرد انسان
خـریـد محـصـول
تاثیر کافئین و قهوه بر سلامت انسان
خـریـد محـصـول
مروری بر فواید سلامتی و خطر مصرف قهوه
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا