light box
امتیاز 3.43 مداخلات مدیریت آب کشاورزی و پایش و ارزیابی">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 44
تعداد کلمات : 14000
مجله : Stockholm Environment Institute
انتشار : 2010
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:مداخلات مدیریت آب کشاورزی و پایش و ارزیابی: رویکردهای بالقوه در سطح آبخیزداری

چکیده

مداخلات آب کشاورزی برای توسعه نیاز به یک چارچوب پایش و ارزشیابی دارد که به خوبی طراحی شده باشد تا تصویری جامع از اثرات برنامه ریزی شده و نشده را بر حوضه یا چشم انداز و معیشت مردم نشان دهد. چارچوب پایش و ارزشیابی دارای متن خاصی است و باید همراه با سهامداران محلی برای اطلاع رسانی اثرات مطلوب و قابل قبول و محدودیت های غیر قابل قبول و آستانه ی تغییرات توسعه یابد. ورود شاخص های موثر در یک قالب مدیریت آب کشاورزی و پایش و ارزشیابی علاوه بر شاخص های پروژه می تواند به درک پروژه و درک تاثیرات خارج از محیط و بازه ی زمانی کمک کند. این مسئله به ارزیابی کامل تغییرات مثبت و منفی بالقوه و بالفعل از جمله امکان” اثرات جانبی منفی ” کمک می کند. از آن جایی که اغلب، بودجه ی پایش و ارزشیابی محدود است مهم است که چارچوب پایش و ارزشیابی را به اهداف و زمینه ی خاص پروژه مرتبط کنیم. در گزارش حاضر، موضوع های شاخص مرتبط که از قالب های پایش و ارزشیابی چند سازمان دیگر تلفیق شده اند ارائه شده اند. هر قالب پایش و ارزشیابی تلفیق شده دارای ویژگی های خاص خود است و شاخص هایی که برای هر پروژه ی مدیریت آب کشاورزی به کار می رود تنها مختص آن موضوع است. با این حال، تم های شاخص تلفیق شده که در این گزارش ارائه شده اند می توانند برای این موارد استفاده شدند:۱) تحلیل قالب های پایش و ارزشیابی برای شناسایی شکاف ها و مناطق توسعه ۲) تهیه ی یک نقطه ی شروع در مورد شاخص های مورد نیاز مخصوص پروژه و ۳) به عنوان یک نقطه ی آغاز برای توسعه ی یک ارزیابی پایه(رویکردهای بالقوه در سطح آبخیزداری).

 

Title: AWM Interventions and Monitoring and Evaluation: Potential Approaches at the Watershed Level

Abstract

Agricultural Water Management (AWM) interventions for development need a welldesigned monitoring and evaluation framework that captures the holistic picture of its planned and unplanned effects on the watershed, or landscape, and livelihoods of people. An M&E framework is context-specific and should be developed with local stakeholders to inform the desired effects and acceptable and unacceptable limits and thresholds of change. Inclusion of impact indicators in an AWM M&E framework in addition to project indicators can help the project capture and learn from impacts beyond the project area and timeframe. This will help to fully assess potential and actual positive and negative changes, including possible “negative externalities”. Since budgets for M&E are often limited, it is important to tailor the M&E framework to the specific goals and context of the project. In this report, we present relevant indicator themes that have been synthesised from several other organisations’ M&E frameworks. Each synthesised M&E framework has its own specificity, and the indicators it utilises may be too theme-specific for every AWM project. However, the synthesised indicator themes represented in this report can be used to: 1) analyse existing M&E frameworks to identify gaps or areas of improvement; 2) provide a starting point for thinking about necessary project-specific indicators; and 3) as a starting point for developing a baseline assessment.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
تأثیر مسئولیت اجتماعی شرکت بر وفاداری مشتری: نقش میانجی اعتبار شرکت
خـریـد محـصـول
تأثیر شیوه های سیستم مدیریت کیفیت بر عملکرد دانشگاه های خصوصی در کنیا
خـریـد محـصـول
ایمنی و ایمنی زایی(ایمنوژنیسیته) یک واکسن ویروسی کروناویروس
خـریـد محـصـول
سازگاری با پزشکی از راه دور در دوران COVID-19
خـریـد محـصـول
اتکای CJEU به حقوق بین الملل در تفسیر توافق نامه های اقتصادی
خـریـد محـصـول
شوک سپتیک در کودکان: تشخیص سریع و احیای اولیه (ساعت اول)
خـریـد محـصـول
رضایت(یاد گیرندگان) فراگیران از عملکرد وب سایت
خـریـد محـصـول
زمین(خشکی) و دریا: حل و فصل مناقشات مربوط به خشکی(زمین) تحت کنوانسیون حقوق
خـریـد محـصـول
تأثیر تحریم های اقتصادی بر سرمایه گذاری خصوصی در ایران
خـریـد محـصـول
نقش شوراهای مشورتی منطقه ای در سیاست مشترک شیلات اروپا
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا