light box
امتیاز 2.93 صدا گذاری روی فیلم: شیوه، تحقیق و چشم انداز های آینده">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 28
تعداد کلمات : 9800
مجله : audiovisual translation studies
انتشار : 2018
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:صدا گذاری روی فیلم: شیوه، تحقیق و چشم انداز های آینده

 چکیده  

 دوبله و زیر نویس گزاری به یکی از موضوعات تحقیقاتی وسیع در ترجمه‌ی سمعی بصری (AVT)(چاوم ۲۰۱۲، دیاز سیانتس و رمیل ۲۰۰۷) به دلیل محبوبیت این شیوه‌ها در بسیاری از کشورها تبدیل شده است. با این حال، یک شیوه‌ی انتقال سمعی بصری سوم نیز وجود دارد که به طور دقیق تحلیل نشده است، ولی با این وجود به طور وسیعی در بسیاری بازارهای سمعی بصری استفاده می‌شود: صدا گذاری روی فیلم. گاهی اوقات این اصطلاح به صورت “جوجه اردک زشت” ترجمه سمعی و بصری (ارور ۲۰۰۶ ب)، “دختری در پریشانی” (وازنیاک ۲۰۱۲: ۲۱۱) یا حتی “کودک یتیم” (بوگوکی ۲۰۱۳:۲۰)، در نظر گرفته می شود، بسیاری از تحقیقات علمی و غیر علمی، توجه خود را به محدودیت‌های صدا گذاری معطوف کرده‌اند (گلاسر ۱۹۹۱، تاماسزکیف ۲۰۰۶، گارکارز ۲۰۰۷) و این موضوع را در نظر گرفته‌اند که این شیوه در برخی کشورها به دلیل هزینه‌ی پایین استفاده می‌شود. با این حال، صدا گذاری یک واقعیت پذیرفته شده توسط بسیاری از مخاطبان است و مطالعه‌ی علمی آن به شدت توجه محققان ترجمه را به خود جلب کرده است.

Title: Voice-over: Practice, research and future prospects

Abstract

 Dubbing and subtitling have been the object of extensive research in audiovisual translation (AVT) (Chaume 2012, Díaz Cintas and Remael 2007) due to the popularity of these modalities in many countries. However, there is a third audiovisual transfer mode that has not been analyzed in such detail, but which nonetheless is extensively used in many audiovisual markets: voice-over. Sometimes termed the ‘ugly duckling’ of audiovisual translation (Orero 2006b), a ‘damsel in distress’ (Wozniak 2012: 211) or even an ‘orphan child’ (Bogucki 2013: 20), many academic and non-academic voices have drawn attention to the limitations of voice-over (Glaser 1991, Tomaszkiewicz 2006, Garcarz 2007), and have accounted for
the fact that it continues to be used in some countries in terms of the low costs that it incurs. However, voice-over is a reality accepted by many audiences, and its academic study has increasingly captured the attention of translation scholars.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
المپیای اواسط قرن بیستم: گزارشی در زمینه تاریخ محلی و معماری مدرن، ۱۹۴۵-۱۹۷۵
خـریـد محـصـول
مقاله مربوط به یاتاقان
خـریـد محـصـول
مروری بر کمپرسورها
خـریـد محـصـول
اثر میانجی استرس شغلی بر تأثیر فشار زمان ، تضاد خانواده- کار
خـریـد محـصـول
مزایای عاطفه مثبت:آیا خوشبختی و خوشحالی منجر به موفقیت می شود؟
خـریـد محـصـول
بی عدالتی استعماری: آیا حقوق بین الملل مقصر است و جبران کننده؟
خـریـد محـصـول
“اقدامات حفاظتی به منظور تصرف” در دادگاه کیفری بین المللی
خـریـد محـصـول
تأثیر تفسیر آنلاین در حقوق کیفری بین المللی: پیگیری بیهوده ایده آل سقراطی؟
خـریـد محـصـول
توسعه حقوق بین الملل برای تنظیم و کنترل بهتر اثرات متنوع قرارداد های آتش بس
خـریـد محـصـول
نان رفولمان: (اصل عدم اخراج پناهندگان) و صلاحیت برون سرزمینی: حاکمیت دولت
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا