light box
امتیاز 2.93 نظریه‌ی شناختی و درمان مددکاری اجتماعی">

عنوان فارسی مقاله:نظریه‌ی شناختی و درمان مددکاری اجتماعی

 چکیده  

فیلسوف معروف فرانسوی، رنه دکارت (۱۵۹۶-۱۶۵۰) اظهار نظری را مطرح کرده است که در تاریخ روشنفکری، به خوبی شناخته شده و مشهور است:”بنابراین، من فکر می‌کنم هستم”(دکارت ۲۰۱۴). این اظهار نظر، ما را به سمت زمینه‌ی تفکر انسان، شیوه‌های سازمان دهی و طبقه بندی تفکر بشری و اشکال مختلف رفتارهای متأثر از آن رهنمون می‌سازد. در واقع، این همان مطالعه‌ی تفکر انسان و رفتار متعاقب آن، که در علوم اجتماعی مدرن موسوم به نظریه‌ی شناختی است، می‌باشد. مددکاری اجتماعی و سایر حرفه‌های کمکی، از این تئوری برای مداخلات در افراد، خانواده‌ها، گروه‌ها، جوامع و سازمان‌ها استفاده می‌کند.

 تعریف کلمه‌ی”شناختی  در فرهنگ لغت به صورت زیر است: فرایند آگاهی و شناخت یا ظرفیت آن (مری‌ام و مریام، ۱۹۵۷، ص ۱۶۰). اصطلاح”نظریه‌ی شناختی” به معنی هنر و علم درک شیوه‌ی ادراک، تفکر و پردازش اشکال مختلف اطلاعات و سپس پاسخ به آن‌هاست. نظریه شناختی به عنوان یک رشته در جامعه شناسی، انسان شناسی، زیست جامعه شناسی، روان شناسی، روان شناسی، زیست شناسی، زبان جامعه شناسی و مددکاری اجتماعی ظهور کرده است. نظریه‌ی شناختی مربوط به مطالعه‌ی شیوه‌ی استدلال، قضاوت، تصمیم گیری و مشارکت در حل مسئله توسط انسان می‌باشد. در واقع این شامل شیوه‌ی تشکیل مفاهیمی در ذهن انسان است که به ما در پاسخ به وضعیت‌های مختلف کمک می‌کند.

 توسعه‌ی نظریه‌ی شناختی به شدت تحت تأثیر رشته‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات به ویژه پردازش اطلاعات و حافظه بوده است. فرم‌های جایگزین اطلاعات، منطق و حافظه توسط نظریه پردازان در زمینه‌ی ذهن انسان و پردازش حافظه و شناخت آن استفاده شده‌اند. در علوم اجتماعی، افزایش محبوبیت اثبات گرایی منطقی با تمرکز بر پدیده‌های قابل تأیید از نظر تجربی، نیز به طور معنی داری به توسعه‌ی نظریه‌ی شناختی و مداخلات کمک کرده است(نظریه‌ی شناختی و درمان مددکاری اجتماعی).

Title: Cognitive Theory and Social Work Treatment

Abstract

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

  محصولات مشابه
  تأثیر شیوه های مدیریتی زنجیره تأمین سبز بر پایداری محیط زیست: کارخانه های تولید پوشاک آماده بنگلادش
  خـریـد محـصـول
  پیشرفت‌های حاصل شده در روشهای فرآوری مواد اومامی: یک مقاله‌ی مروری
  خـریـد محـصـول
  جغرافیای انگ: روش‌های تجربی برای تعیین مجازات و تاوان مکان
  خـریـد محـصـول
  بررسی شیوه‌های استخراج کلاژن به منظور تجزیه تحلیل ایزوتوپ‌های پایدار در تحقیقات رژیم غذایی
  خـریـد محـصـول
  دلبستگی والدین ، وابستگی عاشقانه بزرگسالان و کودکان و رضایت زناشویی: بررسی زمینه های فرهنگی
  خـریـد محـصـول
  الگوهای دلبستگی(وابستگی) والدین در مادران کودکان مبتلا به اختلال اضطراب
  خـریـد محـصـول
  استراتژی‌های تمایز و عملکرد بانک‌های پول سپرده گذاری در بندر هارکورت، نیجریه
  خـریـد محـصـول
  تأثیر زکات تولید در افزایش درآمد در کاهش فقر جامعه در آچه اندونزی
  خـریـد محـصـول
  مروری بر راه حل‌های اینترنت اشیا برای کنترل انرژی هوشمند در ساختمان‌ها برای کاربردهای شهر هوشمند
  خـریـد محـصـول
  تحلیل محتوای صندوق های سرمایه گذاری مطابق با شرع در KSA: آیا عدالت اجتماعی مهم است ؟
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

  در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، جستجوی اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در ایران در طبقه بندی بین المللی A که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل کشاوری، مواد غذایی، کالاهای خانگی یا شخصی، بهداشت و سرگرمی را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکریدارکوب مشاهده کنید.
  برو بالا