light box
امتیاز 2.93 نظریه‌ی شناختی و درمان مددکاری اجتماعی">

عنوان فارسی مقاله:نظریه‌ی شناختی و درمان مددکاری اجتماعی

 چکیده  

فیلسوف معروف فرانسوی، رنه دکارت (۱۵۹۶-۱۶۵۰) اظهار نظری را مطرح کرده است که در تاریخ روشنفکری، به خوبی شناخته شده و مشهور است:”بنابراین، من فکر می‌کنم هستم”(دکارت ۲۰۱۴). این اظهار نظر، ما را به سمت زمینه‌ی تفکر انسان، شیوه‌های سازمان دهی و طبقه بندی تفکر بشری و اشکال مختلف رفتارهای متأثر از آن رهنمون می‌سازد. در واقع، این همان مطالعه‌ی تفکر انسان و رفتار متعاقب آن، که در علوم اجتماعی مدرن موسوم به نظریه‌ی شناختی است، می‌باشد. مددکاری اجتماعی و سایر حرفه‌های کمکی، از این تئوری برای مداخلات در افراد، خانواده‌ها، گروه‌ها، جوامع و سازمان‌ها استفاده می‌کند.

 تعریف کلمه‌ی”شناختی  در فرهنگ لغت به صورت زیر است: فرایند آگاهی و شناخت یا ظرفیت آن (مری‌ام و مریام، ۱۹۵۷، ص ۱۶۰). اصطلاح”نظریه‌ی شناختی” به معنی هنر و علم درک شیوه‌ی ادراک، تفکر و پردازش اشکال مختلف اطلاعات و سپس پاسخ به آن‌هاست. نظریه شناختی به عنوان یک رشته در جامعه شناسی، انسان شناسی، زیست جامعه شناسی، روان شناسی، روان شناسی، زیست شناسی، زبان جامعه شناسی و مددکاری اجتماعی ظهور کرده است. نظریه‌ی شناختی مربوط به مطالعه‌ی شیوه‌ی استدلال، قضاوت، تصمیم گیری و مشارکت در حل مسئله توسط انسان می‌باشد. در واقع این شامل شیوه‌ی تشکیل مفاهیمی در ذهن انسان است که به ما در پاسخ به وضعیت‌های مختلف کمک می‌کند.

 توسعه‌ی نظریه‌ی شناختی به شدت تحت تأثیر رشته‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات به ویژه پردازش اطلاعات و حافظه بوده است. فرم‌های جایگزین اطلاعات، منطق و حافظه توسط نظریه پردازان در زمینه‌ی ذهن انسان و پردازش حافظه و شناخت آن استفاده شده‌اند. در علوم اجتماعی، افزایش محبوبیت اثبات گرایی منطقی با تمرکز بر پدیده‌های قابل تأیید از نظر تجربی، نیز به طور معنی داری به توسعه‌ی نظریه‌ی شناختی و مداخلات کمک کرده است(نظریه‌ی شناختی و درمان مددکاری اجتماعی).

Title: Cognitive Theory and Social Work Treatment

Abstract

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

  محصولات مشابه
  بررسی فناوری بلاک چین در تجارت بین المللی.مهندسی مجدد فرایند کسب و کار برای اعتبارنامه
  خـریـد محـصـول
  قرارداد ببندیم یا نبندیم: نگرش از طریق روایت مالیات و هزینه
  خـریـد محـصـول
  هوش اعتباری: نوآوری در مدیریت برند از طریق داده های رسانه های اجتماعی
  خـریـد محـصـول
  تجویز آستاکسانتین به عنوان یک داروی نوروپروتکتیو مناسب برای درمان امراض نورولوژیک
  خـریـد محـصـول
  مقایسه بانک‌های محلی، ملی و بین المللی از نظر ارزیابی اثر منابع ارتباطی
  خـریـد محـصـول
  یکپارچگی لاینفک روح و جسم: نظریه و چشم انداز مکتب سایکوسوماتیک پاریس
  خـریـد محـصـول
  تجزیه و تحلیل ریسک بدهی شرکت های غیر مالی با استفاده از شبکه های دو لایه ای
  خـریـد محـصـول
  دسته بندی اطلاعات و داده‌ها با استفاده از ماشین بردار پشتیبان
  خـریـد محـصـول
  استفاده از روش های نوین برای پیاده سازی روان درمانی اینترنتی
  خـریـد محـصـول
  استفاده از آزمون‌های برشی برای سنجش مقاومت و استحکام خاک
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

   
  برو بالا