light box
امتیاز 3.60 پویایی تخریب چشم انداز(منظر)">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 19
تعداد کلمات : 5100
مجله : environmental landscapes
انتشار : 2016
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:پویایی تخریب چشم انداز(منظر)

چکیده

 تخریب‌ها، جزء جدایی ناپذیر سیستم‌های اکولوژیکی هستند و بر چشم انداز در مقیاس‌های مختلف اثر می‌گذارند. علل تخریب، الگوها و پویایی ایچاد شده و پیامدهای اکولوژیکی آن‌ها از موضوعات تحقیقاتی مهم در اکولوژی منظر محسوب می‌شوند. توجه به این موضوع بر اساس این شناخت است که تخریب، عامل اصلی تشکیل الگو است. آن‌ها ایجاد موزاییک‌های چشم انداز پیچیده می‌کنند که به آسانی قادر به دیدن آن هستیم. در عین حال، تخریب، به عنوان عامل طبیعی تغییر در جوامع اکولوژیکی محسوب می‌شود که منجر به تغییر دنیای طبیعی از حالت تعادلی به حالت غیر تعادلی در اواخر قرن بیستم شده است (وو و لوکس ۱۹۹۵، پری، ۲۰۰۲). تخریب‌ها، محرک‌های کلیدی ناهمگنی مکانی و زمانی هستند زیرا آن‌ها موجب تغییر حالت و پویایی سیستم می‌شود. در اکولوژی منظر، تخریب، از موضوعات ایده آل برای مطالعه‌ی برهمکنش‌های الگو-فرایند هستند زیرا آن‌ها هم به الگوی منظر پاسخ می‌دهند و هم این الگو را ایجاد می‌کنند.

Title: Landscape Disturbance Dynamics

Abstract

Disturbances are integral to ecological systems and affect landscapes across a wide range of scales. The causes of disturbance, the patterns and dynamics they produce, and their ecological consequences are major research topics in landscape ecology. Interest stemmed initially from recognition that disturbance was a conspicuous agent of pattern formation; they create complex landscape mosaics that we readily see. At the same time, disturbances were recognized as a natural agent of change within ecological communities, which contributed to the shift from an equilibrial to nonequilibrial view of the natural world that occurred in the late twentieth century (Wu and Loucks 1995; Perry 2002). Disturbances are key drivers of spatial and temporal heterogeneity because they alter the state and dynamics of a system. In landscape ecology, disturbances are ideal subjects for studies of pattern-process interactions because they both respond to and create landscape pattern.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
بررسی فناوری بلاک چین در تجارت بین المللی.مهندسی مجدد فرایند کسب و کار برای اعتبارنامه
خـریـد محـصـول
قرارداد ببندیم یا نبندیم: نگرش از طریق روایت مالیات و هزینه
خـریـد محـصـول
هوش اعتباری: نوآوری در مدیریت برند از طریق داده های رسانه های اجتماعی
خـریـد محـصـول
تجویز آستاکسانتین به عنوان یک داروی نوروپروتکتیو مناسب برای درمان امراض نورولوژیک
خـریـد محـصـول
مقایسه بانک‌های محلی، ملی و بین المللی از نظر ارزیابی اثر منابع ارتباطی
خـریـد محـصـول
یکپارچگی لاینفک روح و جسم: نظریه و چشم انداز مکتب سایکوسوماتیک پاریس
خـریـد محـصـول
تجزیه و تحلیل ریسک بدهی شرکت های غیر مالی با استفاده از شبکه های دو لایه ای
خـریـد محـصـول
دسته بندی اطلاعات و داده‌ها با استفاده از ماشین بردار پشتیبان
خـریـد محـصـول
استفاده از روش های نوین برای پیاده سازی روان درمانی اینترنتی
خـریـد محـصـول
استفاده از آزمون‌های برشی برای سنجش مقاومت و استحکام خاک
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا