light box
امتیاز 2.69 کارتوگرافی در محیط GIS">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 12
تعداد کلمات : 3500
مجله : Lands and Architectural Studies
انتشار : 2013
ترجمه ی متون جدول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
فونت ترجمه : ب نازنین 12
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله: کارتوگرافی در محیط GIS

 چکیده

تصاویر و سنگ و صخره ای که انسان باستان از خود به جا گذاشته است، آغاز  و ظهور رشته کارتوگرافی بوده است.  نخست  کارتوگرافی به طور تدریجی طی چندین قرن به وجود آمد. این رشته که متاثر از پیشرفت های علمی و فناوری بود به سرعت از دوره های اکتشاف و ابتکارات و اختراعات علمی رشد که و در  قرن بیستم به کمال خود رسید.  تحقیق و پژوهش منجر به بهبود تولیدات( نقشه ها)ی  مربوط به یک رشته خاص شدند.  این رشته به طور  تدریجی تبدیل به یک رشته تهیه  نقشه خودکار شد.  به همین طریق، یک زبان کتبی تحت برخی قوانین خاص کنترل شد از این رو کار توگرافی احتد تاثیر قوانین و گرامر کارتوگرافی بود که به ارتباط  گرافیکی کارامد دست پیدا کرد. لذا هر کسی که خواهان نقشه بود با متخصصان یعنی کارتوگرافان  مشورت می کرد  چرا که این افراد این اصول و قوانین را به خوبی می دانستند طوری که یک پزشک به خوبی از درد مریض خود آگاه است. توسعه فناوری سیستم اطلاعات جغرافیایی منجر به  تنزل نقش بالای کارتوگرافی شد با این حال آن را به شکل نوینی در آورد که انسان قرن بیستم به خوبی از آن بهره می برد. در حال حاضر کار توگرافی یکی از ابزار های مهم سیستم اطلاعات جغرافیایی است گه در  یکی از وظایف و کار کرد های مهم آن نقشه سازی است. از آن جا که افراد بسیاری در حال حاضر از سیستم اطلاعات جغرافیایی بهره می برند، به این معنی است که افراد بیشتری در طراحی نقشه و تولید آن نسبت به قبل  مشارکت دارند(کارتوگرافی در محیط GIS).StatMap Web این پیام را در اینترنت ظاهر کرده است: نقشه ها یک شیوه مهم تشریح و تحلیل اطلاعات آماری می باشند با این حال آن ها بایستی به طور مناسبی طراحی شوند. این خود می تواند بسیار موثر و کارامد باشد منوط به این که ما اقدام به انجام  نقشه یابی دسکتاپ کنیم و  این که سیستم های اطلاعات جغرافیایی به ندرت  کمک زیادی را در اختیار می گذارند. بیشتر بسته های نرم افزاری به ما امکان تولید نقشه های بد و گمراه کننده را می دهند. به علاوه کراک و ارملینگ ۱۹۹۷ مشاهده کردند که قوانین کارتوگرافی که برای ارتباط کارامد اطلاعات جغرافیایی لازم و کارامد می باشند  بخشی از نرم افزار GIS نیستند. اکثریت قریب به اتفاق کار بران سیستم اطلاعات جغرافیایی در طراحی و استفاده از  جی ای اس بدون داشتن آموزش کافی  در طراحی کرافیک و یا تئوری های ارتباط کارتوگرافی متبحر می باشند. این موجب نگرانی و مسئله اصلی برای کارتوگرافی شده است. در این جا این بعد مورد مطالعه بررسی شده و گزینه هایی پیشنهاد می شود(کارتوگرافی در محیط GIS).

TITLE: CARTOGRAPHY IN A GIS ENVIRONMENT

Abstract

Rock and stone drawings that ancient man made, were the beginning of the discipline of cartography. At first cartography developed gradually over the centuries. Influenced by scientific and technological developments, it grew rapidly from the eras of explorations and scientific inventions to reach a high level of perfection in the 20th century. Practice and research have continued to improve the products (maps) from the discipline. It became an autonomous mapping discipline by its own right. In the same way a written language is governed by certain rules, so too cartography is guided by cartographic rules (grammar), which are intended to achieve effective graphic communication. So whoever wanted maps he/she consulted experts, namely cartographers, who were versed with such rules and principles, much in the same way a sick person consults a physician. The development of Geographical Information Systems (GIS) technology has relegated the autonomy that cartography had enjoyed for a number of centuries hitherto. Cartography has now become a tool of GIS in which map production is but one of the functions. Since many people now use GIS, it means that more people are now involved in map design and production than has been the case before. StatMap Web has floated the following message in the Internet: ‘Maps are a great way of displaying and analysing statistical information but they need to be properly designed. This can be a tricky business until you know what you are doing and desktop mapping and GIS systems rarely provide much help. Most software packages will allow us to produce really bad and misleading maps’. Moreover, Kraak and Ormeling (1997, p. 2) observe that cartographic rules that are so necessary for effective communication of spatial information are not a part of GIS software. The majority of the GIS implementers may be proficient at designing and using GIS without having had adequate education or training in graphics design, or theories of cartographic communication. This poses an issue of concern to cartography. The author explores this aspect and suggests options.

  ثبت دیدگاه

   • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
   • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
   • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

  محصولات مشابه
  تأثیر مسئولیت اجتماعی شرکت بر وفاداری مشتری: نقش میانجی اعتبار شرکت
  خـریـد محـصـول
  تأثیر شیوه های سیستم مدیریت کیفیت بر عملکرد دانشگاه های خصوصی در کنیا
  خـریـد محـصـول
  ایمنی و ایمنی زایی(ایمنوژنیسیته) یک واکسن ویروسی کروناویروس
  خـریـد محـصـول
  سازگاری با پزشکی از راه دور در دوران COVID-19
  خـریـد محـصـول
  اتکای CJEU به حقوق بین الملل در تفسیر توافق نامه های اقتصادی
  خـریـد محـصـول
  شوک سپتیک در کودکان: تشخیص سریع و احیای اولیه (ساعت اول)
  خـریـد محـصـول
  رضایت(یاد گیرندگان) فراگیران از عملکرد وب سایت
  خـریـد محـصـول
  زمین(خشکی) و دریا: حل و فصل مناقشات مربوط به خشکی(زمین) تحت کنوانسیون حقوق
  خـریـد محـصـول
  تأثیر تحریم های اقتصادی بر سرمایه گذاری خصوصی در ایران
  خـریـد محـصـول
  نقش شوراهای مشورتی منطقه ای در سیاست مشترک شیلات اروپا
  خـریـد محـصـول
  ثبت اختراع یا انتشار مقاله

  در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

  ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

  در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

  از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

   
  برو بالا