light box
امتیاز 3.64 مدیریت سازگار آب: تقویت قوانین و سازمانها در جهت مقابله با عدم قطعیت">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 23
تعداد کلمات : 6600
مجله : Water
انتشار : 2017
ترجمه متون داخل جداول : ترجمه شده است
درج جداول در فایل ترجمه : درج شده است
منابع داخل متن : به صورت فارسی درج شده است
کیفیت ترجمه : طلایی
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:مدیریت سازگار آب: تقویت قوانین و سازمانها در جهت مقابله با عدم قطعیت

 چکیده

ما در دنیایی پیچیده و مملو از عدم قطعیت زندگی می­کنیم. به ویژه این موضوع در سیستم­های هیدرولوژیکی و بیشمار فاکتور تاثیرگذار دیگر در مدیریت آب، نمود بیشتری دارد(مدیریت سازگار آب). ماهیت غیرخطی چرخه هیدرولوژیکی به خوبی مطالعه و مستند شده است (گلیک، ۱۹۸۷؛ لووین، ۱۹۹۲؛ فرآیندهای غیرخطی در ژئوفیزیک، ۲۰۰۶؛ رول، ۱۹۹۷). بر اساس مذاکرات انجام شده در مورد تغییر اقلیم و مدل­های موجود در این زمینه، توسعه مدلهای دقیق در زمینه چرخه هیدرولوژیکی و عوامل تاثیرگذار بر آن حتی در صورت تمرکز کلیه دانشمندان و مدل­سازان کامپیوتر بر این موضوع، بسیار مشکل خواهد بود (IPCC، a 2007).  نیاز آبی در حال افزایش و گسترش است (وریس، ۲۰۰۶؛ گلیک، ۲۰۰۰). بسیار از کشورها با رشد جمعیت و برخی با تغییرات جمعیتی ناشی از جابجایی مردم به مراکز شهری و جمع شدن آنها در مناطق ساحلی مواجه­اند. همچنین تاکید فزاینده بر توسعه اقتصادی – و تاثیر غیرمستقیم آن بر نیازهای تجاری و صنعتی آب- سبب تغییر گرایشات نیازهای آبی شده است (وریس، ۲۰۰۶؛ گلیک، ۲۰۰۰). قوانین، سیاست­ها و سازمان­های مناسبی جهت مدیریت منابع آبی دایر شده­اند، هرچند اغلب منعکس کننده آمارهای قدیمی از عرضه و تقاضای آب بوده و از رویکردهای مدیریتی تاریخ گذشته­ و منسوخی برخوردارند (بیس­واس، ۲۰۰۶؛ مک­کی و همکاران، ۲۰۰۳؛ پال-ووست و همکاران، ۲۰۰۵). به محض اینکه تعادل منابع آبی به هم بخورد (برداشت بیش از حد آب: کمیت) و دچار استرس شود، مسائل مرتبط با کیفیت آب بحرانی­تر می­شوند. با کاهش جریان آب، تاثیرات ناشی از فاضلاب­ها، رواناب شهری، زباله­ها و مواد شیمیایی صنعتی و کودها و آفت­کش­های کشاورزی پررنگ­تر و بحرانی­تر می­شود: لذا رقیق­سازی مواد دیگر راه­حل قابل اتکایی جهت جلوگیری با آلودگی نخواهد بود (به دلیل کمبود آب). از طرفی توجهات سیاسی بیشتر روی کاهش کمیت آب متمرکز شده (و کشمکش­های مرتبط با تخصیص آب) و به ندرت روی مسائل کیفیت آب دقیق می­شوند. هنوز کشورهایی وجود دارند که مسائل کیفیت آب خیلی قبل­تر از کمیت، برایشان مشکل ایجاد کرده است (بیس­واس، ۲۰۰۶)(مدیریت سازگار آب).

 

Title: Adaptive Water Management: Strengthening Laws and Institutions to Cope with Uncertainty 

Abstract

We live in a complex world full of uncertainty. This is particularly true of hydrological systems and the myriad other factors affecting water management. The nonlinear nature of the hydrologic cycle is well documented (Gleick, 1987; Lewin, 1992; Nonlinear Processes in Geophysics, 2006; Ruhl, 1997). As the debate on climate change and climate change models illustrates, it can be notoriously difficult to develop models that accurately reflect the hydrologic cycle and the factors that affect it, even when phalanxes of the world’s leading scientists and computer modellers focus their attention on the task

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
ارزیابی فهرست یا چک لیست استانداردهای مبتنی بر سرشماری
خـریـد محـصـول
شیمی تجزیه در تحقیقات باستان شناسی
خـریـد محـصـول
استراتژی عقاب و تکامل افتراقی برای بهینه سازی سراسری محدود و نامحدود
خـریـد محـصـول
بهینه سازی جست و جوی فیل همراه با شبکه ی عصبی عمیق برای تحلیل داده های ریزآرایه
خـریـد محـصـول
الگوریتم بهینه سازی ملخ دودویی جدید برای مسئله‌ی انتخاب ویژگی
خـریـد محـصـول
اندازه ی جمعیت در بهینه سازی ازدحام ذرات
خـریـد محـصـول
کاربرد الگوریتم بهینه ساز گرگ خاکستری الهام گرفته از طبیعت در ژئودزی
خـریـد محـصـول
اثرات فرآیند بودجه ریزی بر عملکرد مالی دولت ایالت کوال در کنیا
خـریـد محـصـول
پاسخ بلند مدت ساختمان به زلزله‌ها در منطقه خلیج سانفرانسیسکو
خـریـد محـصـول
ارزیابی اثرات قرنطینه کل کلان شهرها در گسترش COVID-19 در فضای عمومی و خانوارها
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، جستجوی اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد.
برو بالا