عنوان فارسی مقاله:ترجمه جامع تجزیه و تحلیل اکسرژی

 

چکیده

فصل یکم از این گزارش، مشخصه ها و ویژگیهای مفهوم ترمودینامیک،EXERGY را در ارتباط با سیستم های سرمایش و گرمایش ساختمانی توصیف و تشریح می کند. در واقع EXERGY مفهومی است که صریح و ساده نشان می دهد که چه چیزی مصرف شده است. همه سیستم ها نه تنها سیستم های مهندسی (دارای موتور) بلکه به همراه سیستم های بیولوژیکی که شامل نیرویی کار انسانی (بدنی) می باشند شامل مواردی از قبیل تغذیه اجزاء کاری توجه به EXERGY که توسط اجزاء متفاوت مصرف می شود و متقابل با آن تولید انتراپی معادل آن و تعیین و مشخص کردن انتراپی تولید شده در محیط اطرافشان می باشند.
بنابراین کل فرآیند روند اکسرژی انتراپی نامیده می شود . ویژگیها و مشخصه های اکسرژی(گرم) و اکسرژی(سرد) و همچنین اکسرژی شعاعی ( دارای تشعشعات) دسته بندی و مشخص شده اند. ویژگیها و مشخصه های کلی یک روند اکسرژی-انتراپی مربوط به سیستم های انفعالی (تاثیر پذیر)، که در واقع می توانند پیش فرضی جهت تشخیص و بررسی سیستم هایی با اکسرژی پائین باشند، به همراه روند فرآیند انتراپی- اکسرژی در سیستم های محیطی جهانی مورد بحث قرار گرفته می شوند. فصل دوم، فرم ها و اشکال گوناگون اکسرژی و فرمولاسیون های ریاضیاتی مورد استفاده در ارزیابی و تخمین آن ها را معرفی می کند.
موازنه و تعادل EXERGY در یک سیستم باز با حالت یکنواخت و ثابت که خیلی بیشتر می تواند متناسب با تجزیه و تحلیل های ترمودینامیکی سیستم های انرژی باشد. نیز در همین فصل توضیح خواهد داده شد که البته در این فصل همچنین فاکتورهای بازدهی اکسرژتیک های متفاوت در تجزیه و تحلیل های ترمودینامیکی از سیستم های انرژی نیز معرفی می شوند. سپس یک مثال از چگونگی تجزیه و تحلیل انرژی در یک دستگاه تهویه هوا به صورت دسته بندی شده ارائه می شود. سیستم ها و دستگاه های تهویه هوا به صورت گسترده ای در سرمایش و گرمایش ساختمان ها ارائه می شود.
این مطالب جهت درک و فهم بهتر سیستم هایی با اکسرژی پائین برای سرمایش و گرمایش ارائه می شوند که البته به کارگیری آنها رو به افزایش است . اینگونه مطرح شده است که یکی از ملزومات جهت سیستم هایی با اکسرژی پائین می تواند دارای یک طرای تاثیذرپذیر (انفعالی) در سیستم های بسته ساختمانی می باشد.

فهرست مطالب:
چکیده
پیشگفتار (مقدمه)
فصل اول: مقدمه ای بر مفهوم انرژی (MASANORI SHUKUYA)
۱-۱- مقدمه
۱-۱-۱- توصیف و تشریح یک سیستم به عنوان (مثل) روند انتراپی- اکسرژی
۱-۲- معادله موازنه (تعادل ) اکسرژی
۱-۳- اکسرژی گرم و اکسرژی سرد
۱-۴- اکسرژی شعاعی (دارای تشعشع)
۱-۵- سیستم های انفعالی (تاثیرپذیر)
روند و فرآیند انتراپی- اکسرژی در این سیستم ها
۱- ۶- سیستم محیطی جهانی
۱-۷- نتیجه گیری
فصل دوم: تجزیه و تحلیل اکسرژی
۲-۱- مقدمه
۲-۲- حالت ساکن Dead stats و تعریف اکسرژی
۲-۳- معادله اکسرژی جریان یکنواخت و ثابت
۴-۲- تجزیه و تحلیل اکسرژی از یک چرخه ساده
۱- محاسبات چرخه (سیکل)
۲- تحلیل قانون اول یا انرژی با به کارگیری و استفاده از SFEE
۳(a) تجزیه و تحلیل انرژی بویلر
(b) 3: تجزیه و تحلیل انرژی جریان در توربین
(C) 3: تجزیه و تحلیل انرژی کندانسور
(d) 3: تجزیه و تحلیل انرژی موجود در پمپ تغذیه
(۴) تجزیه و تحلیل انرژی و یا قانون دوم در چرخه (سیکل)
فصل دوم: فرمولاسیون های محاسباتی (فرمول های ریاضی)
۲-۱- مقدمه
۲-۲- موازنه اکسرژی
۳-۲- تعاریفی از بازده های اکسرژیتکی
۲-۳-۳- ضریب بازده اکسرژی قابل استفاده (مفید)
۴- لوازم تهویه مطبوع هوا:
۲-۵- نتیجه گیری
فصل سوم: نمونه ای از گرمایش فضا (masanori shulluy a & Abdelaziz Hammaehe)
۳-۱- مثالی جهت محاسبه اکسرژی گرمایشی
۳-۲- نتیجه گیری
فهرست منابع
ضمیمه A
ضمیمه B
ضمیمه C
اکسرژی فیزیکی
اکسرژی شیمیایی
D1 : ضمیمه D
بازده اکسرژتیکی گویا
ضمیمه E
ضمیمه ها و پیوست ها
فهرست منابع

Title: Introduction to the Concept of Exergy - for a Better Understanding of Low-Temperature-Heating and High-Temperature-Cooling Systems

Abstract: 

Chapter 1 describes the characteristics of a thermodynamic concept, exergy, in association with building heating and cooling systems. Exergy is the concept that explicitly indicates ‘what is consumed’. All systems, not only engineering systems but also biological systems including the human body, work feeding on exergy, consuming its portion and thereby generating the corresponding entropy and disposing of the generated entropy into their environment. The whole process is called ‘exergy-entropy process’. The features of ‘warm’ exergy and ‘cool’ exergy and also radiant exergy are outlined. General characteristics of exergy-entropy process of passive systems, which would be a prerequisite to realize low exergy systems, are discussed together with the exergy-entropy process of the global environmental system. Chapter 2 introduces the various forms of exergy and the mathematical formulations used to evaluate them. The exergy balance on an open steady state system, which is much more relevant to thermodynamic analysis of energy systems, is also described, as well as the different exergetic efficiency factors introduced in the thermodynamic analysis of energy systems. Next, an exergy analysis example is outlined through an airconditioning application. Air-conditioning applications are widely used in heating and cooling of buildings.

 

 

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
افزایش ظرفیت برای توسعه کارآمد استعدادهای ورزشی: درک فرصت ها و چالش ها
خـریـد محـصـول
تجزیه و تحلیل مقایسه ای و کاربرد شبکه های عصبی عمیق در پیش بینی کووید -۱۹
خـریـد محـصـول
تاثیر پیام های نوآوری محصول بر قصد خرید محصولات ضروری
خـریـد محـصـول
نوآوری های بنیادی: بین دانش و فرصت های تحقیقاتی آینده
خـریـد محـصـول
تحلیل قصد استفاده از چت بات: مشاوره دامپزشکی
خـریـد محـصـول
اثرات مکمّل های دیجیتال بر بهره وری و اشتغال
خـریـد محـصـول
درک دانشجویان از محیط متنوع یادگیری بر قصد آنها نسبت به کارآفرینی
خـریـد محـصـول
بررسی شیوه های موثر مدیریت منابع انسانی بر حفظ کارمندان: دانشگاه فنی تاماله
خـریـد محـصـول
تأثیر حرفه‌ای گری و تجربه حسابرس بر سطح قضاوت‌های مهم با اخلاق حرفه‌ای
خـریـد محـصـول
تاب آوری کارکنان، القای اطلاعات و ارائه خدمات بین ارائه دهندگان بیمه خدمات درمانی
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا