light box
امتیاز 4.67 خطای نمونه گیری و دقت نمونه گیری اساسی در تخمین منابع">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 11
تعداد کلمات : 5700
مجله : Eighth International Mining Geology Conference
انتشار : 2011
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله: خطای نمونه گیری و دقت نمونه گیری اساسی در تخمین منابع: بحث

 

چکیده مقاله

 برای نمونه گیری مواد دانه‌ای در اکتشاف مواد معدنی و استخراج معدن، خطای نمونه گیری اساسی (FSE) معرفی شده توسط Gy، یک شاخص سنجش (عیار سنجی) ناهمگنی ساختاری در یک نمونه بوده و به صورت انحراف معیار عیار زیر نمونه‌ی یک توده‌ی خاص بیان می‌شود. FSE امروزه به عنوان یک شاخص مهم کیفیت برای نمونه‌های مورد استفاده در برآورد منابع محسوب می‌شود. ناهمگنی ساختاری، وضعیت یا حالت ایده آل ناهمگنی را با توجه به همه‌ی اجزای تشکیل دهنده‌ی نمونه توصیف می‌کند به طوری که خطای اساسی در میان زیر نمونه‌های مربوط به یک توده و ذره به حداقل رسانده شود. در این مقاله، اصطلاح”دقت نمونه گیری” که در رابطه با نمونه گیری منابع معدنی مورد استفاده قرار می گیردمعمولا اشاره به آماره‌ی مبتنی بر نتایج عیار سنجی و آزمایشات استخراج شده از یک جفت زیر نمونه‌ی مجزا از توده‌ها و انباشته‌های نمونه‌های مختلف دارد. جفت بخش‌ها پس از آماده سازی انباشته‌ها و توده‌ها[۱] با خرد کردن وکوبیدن مطابق با معیارهای خاص اندازه‌ی دانه و جرم زیرنمونه تهیه شده است. در حال حاضر، هیچ گونه روش عمومی پذیرفته شده برای محاسبه‌ی دقت نمونه گیری از این جفت داده‌ها وجود ندارد ولی برخی از فرم‌های انحراف معیار نسبی منطبق با تعریف FSE می‌باشد که در این جا مورد توجه قرار گرفته است. مطالعه‌ی تامسون و هوارت در ۱۹۷۰ میلادی در خصوص دقت تحلیلی ژئوشیمیایی، که مورد بررسی و نقد گسترده توسط استنلی و لاوی (۲۰۰۷) قرار گرفته اس و نیز مطالعه‌ی فرانکویز- بانگارکون از دهه‌ی ۱۹۹۰ میلادی، پیش زمینه‌ی بحث این مقاله می‌باشد(نمونه گیری اساسی در تخمین منابع).

Title: Fundamental Sampling Error and Sampling Precision in Resource Estimation: A Discussion

Abstract: 

For the sampling of particulate materials in mineral exploration and mining, the fundamental sampling error (FSE) introduced by Gy is a measure of the constitutional heterogeneity of the sample lot and is expressed as the relative standard deviation of sub-sample grades of a particular mass. The FSE is presently regarded as an important indicator of quality for samples used in resource estimation. Constitutional heterogeneity describes an ideal state of heterogeneity with respect to all constituents of the lot such that the fundamental error among sub-samples of a particular mass is minimized.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
بررسی فناوری بلاک چین در تجارت بین المللی.مهندسی مجدد فرایند کسب و کار برای اعتبارنامه
خـریـد محـصـول
قرارداد ببندیم یا نبندیم: نگرش از طریق روایت مالیات و هزینه
خـریـد محـصـول
هوش اعتباری: نوآوری در مدیریت برند از طریق داده های رسانه های اجتماعی
خـریـد محـصـول
تجویز آستاکسانتین به عنوان یک داروی نوروپروتکتیو مناسب برای درمان امراض نورولوژیک
خـریـد محـصـول
مقایسه بانک‌های محلی، ملی و بین المللی از نظر ارزیابی اثر منابع ارتباطی
خـریـد محـصـول
یکپارچگی لاینفک روح و جسم: نظریه و چشم انداز مکتب سایکوسوماتیک پاریس
خـریـد محـصـول
تجزیه و تحلیل ریسک بدهی شرکت های غیر مالی با استفاده از شبکه های دو لایه ای
خـریـد محـصـول
دسته بندی اطلاعات و داده‌ها با استفاده از ماشین بردار پشتیبان
خـریـد محـصـول
استفاده از روش های نوین برای پیاده سازی روان درمانی اینترنتی
خـریـد محـصـول
استفاده از آزمون‌های برشی برای سنجش مقاومت و استحکام خاک
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، لیست اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات ایران دارای طبقه بندی های متفاوتی است. در طبقه بندی بین المللی B که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل عملیات اجرایی، حمل و نقل شامل: کشتیرانی، ترابری و دیگر موارد را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکری دارکوب مشاهده کنید.

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

 
برو بالا