light box
امتیاز 3.08 حسابداری متعارف در برابر حسابداری اسلامی: بازبینی مباحث">

نوع فایل : word
تعداد صفحات : 15
تعداد کلمات : 5600
مجله : Journal of Islamic Accounting and Business Research
انتشار : 2014
دسته بندی : ،
برچسب ها : ، ، ، ، ، ، ، ،

عنوان فارسی مقاله:حسابداری متعارف در برابر حسابداری اسلامی: بازبینی مباحث

 چکیده

 هدف: هدف این مقاله ارزیابی استدلال‌هایی است که مبنی بر آن‌ها فرضیات مربوط به حسابداری متعارف با ارزش‌های اسلامی ناسازگار هستند و به این ترتیب نیاز به اهداف و فرضیات حسابداری جدید است.

طرح/روش/رویکرد: این مقاله از رویکرد تحلیلی بر اساس ترکیبی از منابع داده‌های کتاب شناسی و ارشیوی استفاده می‌کند

 یافته‌ها: نشان داده شده است که این باور به ناسازگاری ریشه در سو تعبیر و تصورات غلط در مورد فرضیات و اصول حسابداری متعارف دارد. استدلال بر این است که غفلت از حسابداری اسلامی در کشورهای اسلامی به حسابداری اسلامی‌ای نسبت داده می‌شود که قادر به نیازهای کاربران نیست نه این که به وابستگی اقتصادی نسبت داده شود.

محدودیت/ اهمیت تحقیق: این مطالعه به منابع و مطالعات تنها متکی بوده و مسائل مهم در این زمینه را برجسته‌تر می‌کند با این حال شواهد تجربی‌ای را در اختیار نمی‌گذارد. اهمیت این تحقیق برای توسعه آینده حسابداری اسلامی و اقتصاد کشورهای اسلامی بسیار بالا است. هدف حسابداری ارائه اطلاعات مفید برای تصمیم گیری اقتصادی و پذیرش فرضیات غلطی است که موجب محدود شدن اطلاعات حسابداری می‌شود(حسابداری متعارف در برابر حسابداری اسلامی).

اصلیت/ارزش: تعداد کمی از محققان فرضیات اساسی حسابداری را زیر سؤال برده‌اند و این بحث اهمیت زیادی برای توسعه مستمر حسابداری اسلامی دارد. این مقاله بحث‌هایی را در خصوص پذیرش ضعیف حسابداری اسلامی ارائه می‌کند.

کلیه مقالات مرتبط را میتوانید در بخش ترجمه مقالات اقتصاد ملاحظه کنید.

 

 

Title: Conventional” accounting vs “Islamic” accounting: the debate revisited

Abstract

Purpose – The purpose of this paper is to evaluate the arguments that the assumptions underlying conventional accounting are incompatible with Islamic values, hence the need for new accounting objectives and assumptions.
Design/methodology/approach – The paper adopts an analytic approach based on a combination of archival and bibliographic data sources.
Findings – It is shown that this belief of incompatibility can be traced to misconceptions about the assumptions underlying “conventional accounting”. It is then argued that the neglect of Islamic accounting in Islamic countries could be attributed to Islamic accounting not meeting the needs of users rather than acculturation or economic dependency.
Research limitations/implications – The study relies solely on the literature and highlights important issues in the area but does not provide any empirical evidence. The implications are significant for the future development of Islamic accounting and the economies of Islamic countries. The objective of accounting is to provide useful information for economic decision-making and the adoption of wrong assumptions would limit the usefulness of accounting information.
Originality/value – Few scholars have questioned the assumptions underlying Islamic accounting, and this debate is important for the continued development of Islamic accounting. The paper also attempts to contribute to the debate on the poor adoption of Islamic accounting.

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.

محصولات مشابه
اهمیت رژیم غذایی صحیح در پیش گیری از پوکی استخوان
خـریـد محـصـول
کیتوزان و مشتقات آن برای کاربردهای مهندسی بافت
خـریـد محـصـول
مروری بر فرایند تولید داروی جدید
خـریـد محـصـول
بررسی اثرات شیوه های مدیریت زنجیره تامین بر مزیت رقابتی و عملکرد سازمانی
خـریـد محـصـول
اثر روش‌های استقرار گیاه و تیمارهای کنترل علف هرز بر مدیریت علف هرز و عملکرد برنج
خـریـد محـصـول
بررسی ریشه نام OROBANCHE FOETIDA POIR در مطالعات گیاه شناسی فرانسه
خـریـد محـصـول
غلظت فلزات سنکین در شبکه آب آشامیدنی مشهد
خـریـد محـصـول
اثرات فیتواستروژن بر تغییر جنسیت لارو تیلاپیای نیل (Oreochromis niloticus)
خـریـد محـصـول
اثر سطوح نسبت کربن به نیتروژن و تراکم Labeo victorianus
خـریـد محـصـول
توسعه و اعتبارسنجی پرسشنامه شرم و گناه
خـریـد محـصـول
ثبت اختراع یا انتشار مقاله

ثبت اختراع یا انتشار مقاله کدام اول باید انجام شود؟ پژوهشگران منابع مالی و غیر مالی بسیاری را صرف انجام تحقیقات و پژوهش ها میکنند و امکان دارد تعدادی از آنها تبدیل به دستاوردها و فناوری های نو گردد. محققان این نتایج را به سرعت در مقالات علمی ملی و بین المللی منتشر و به آن افتخار میکنند. اما باید مد نظر داشت، چنانچه دستاورد پژوهشی امکان تبدیل شدن به یک محصول یا فرآیند قابل استفاده و تولید در صنعت را داشته باشد، هر گونه انتشار عمومی از جمله مقاله باعث از دست رفتن شرط جدید بودن و در نتیجه عدم امکان ثبت فناوری به عنوان اختراع خواهد شد.

در نتیجه محققان و پژوهشگران باید پیش از هرگونه افشاء عمومی آن دسته از نتایج تحقیقاتی که شرایط ثبت اختراع را دارا می باشد به صورت اظهارنامه اختراع در اداره مربوطه ثبت و سپس نسبت به انتشار آنها اقدام کنند. امکان دارد مراحل ثبت اختراع چندین ماه به طول بیانجامد که انتشار مقاله (و مانند آن) پس از تاریخ ثبت اظهارنامه اختراع مشکلی را در فرآیند ثبت اختراع بوجود نمی آورد.

از آنجا که برخی دستاورد ها مانند روشهای تشخیص بیماری و نوآوری های مدیریتی قابلیت ثبت اختراع بین المللی و ملی را ندارند، محققان بدون نگرانی میتوانند انتشار در مقالات داخلی و خارجی را به عنوان اولین گزینه جهت کسب افتخار دست یابی به این قبیل پژوهشها انتخاب کنند.

در اولین مرحله از شروع یک تحقیق جدید نیاز است منابع مختلفی جستجو شود تا جدید بودن ایده مورد بررسی قرار گیرد. یکی از بهترین منابع جهت جستجو، جستجوی اختراع های ثبت شده است. پایگاه های جستجوی پتنت به محقق کمک میکند پیشینه تحقیق خود را مورد بررسی قرار دهد تا مطمئن شود کار تکراری انجام نمیدهد. لیست اختراعات ثبت شده در ایران در طبقه بندی بین المللی A که شامل اختراعات حوزه نیاز ها بشری شامل کشاوری، مواد غذایی، کالاهای خانگی یا شخصی، بهداشت و سرگرمی را میتوانید در پایگاه جستجوی دارایی های فکریدارکوب مشاهده کنید.
برو بالا